| Manufacturer Part Number: | MPC852TZT50A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 50MHz 256-PBGA (23x23) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPC852TZT50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPC852TZT50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 50MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 256-BBGA | |
| Supplier Device Package | 256-PBGA (23x23) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, PCMCIA, SPI, UART | |
| Standard Package | 60 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPC852TZT50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPC852TZT50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MPC852TZT50A is new and unused, you can buy MPC852TZT50A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPC852TZT50A.
| BZX55C2V4-TR | Zener Diode 2.4V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | BZX55C2V4-TR.pdf | |
| SMZJ3799A-E3/52 | Zener Diode 27V 1.5W ±10% Surface Mount DO-214AA (SMBJ) | SMZJ3799A-E3/52.pdf | |
| SBCP56-16T1G | TRANS NPN 80V 1A SOT-223 | SBCP56-16T1G.pdf | |
| A2I08H040GNR1 | RF Mosfet LDMOS (Dual) 28V 25mA 920MHz 30.7dB 9W TO-270WBG-15 | A2I08H040GNR1.pdf | |
| NGTB30N120L2WG | IGBT Trench Field Stop 1200V 60A 534W Through Hole TO-247 | NGTB30N120L2WG.pdf | |
| IDT23S08E-1HPGGI | IC CLK MULT ZD HI DRIVE 16-TSSOP | IDT23S08E-1HPGGI.pdf | |
| 8N4SV76BC-0040CDI | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N4SV76BC-0040CDI.pdf | |
| 8N4DV85AC-0068CDI | VCXO IC 161.1328MHz, 161.1328MHz 6-CLCC | 8N4DV85AC-0068CDI.pdf | |
| LFXP6E-4QN208C | IC FPGA 142 I/O 208QFP | LFXP6E-4QN208C.pdf | |
| Z8673312SSC00TR | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 8KB (8K x 8) OTP | Z8673312SSC00TR.pdf | |
| MB90456SPMT-GS-175E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90455 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 32KB (32K x 8) Mask ROM 48-LQFP (7x7) | MB90456SPMT-GS-175E1.pdf | |
| Z84C9008ASG | I/O Controller Interface 100-LQFP | Z84C9008ASG.pdf | |
| XRT75VL00DIV | Telecom IC Line Interface Unit (LIU) 52-TQFP (10x10) | XRT75VL00DIV.pdf | |
| LTC2951CDDB-2#TRPBF | Power Supply Controller Push Button, On/Off Controller 8-DFN (3x2) | LTC2951CDDB-2#TRPBF.pdf | |
| S-8357B33MA-NIST2G | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC SOT-23-3 | S-8357B33MA-NIST2G.pdf |