| Manufacturer Part Number: | MPC853TVR100A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 100MHz 256-PBGA (23x23) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPC853TVR100A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPC853TVR100A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 100MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 256-BBGA | |
| Supplier Device Package | 256-PBGA (23x23) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, PCMCIA, SPI, TDM, UART | |
| Standard Package | 60 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPC853TVR100A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPC853TVR100A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MPC853TVR100A is new and unused, you can buy MPC853TVR100A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPC853TVR100A.
| NTD4904NT4G | MOSFET N-CH 30V 13A SGL DPAK | NTD4904NT4G.pdf | |
| IXTH12N100Q | MOSFET N-CH 1000V 12A TO-247 | IXTH12N100Q.pdf | |
| ADAU1962AWBSTZ | 24 Bit Digital to Analog Converter 12 80-LQFP (14x14) | ADAU1962AWBSTZ.pdf | |
| MSP430FR5722IPW | CPUXV2 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) FRAM 28-TSSOP | MSP430FR5722IPW.pdf | |
| DS80C390-QNR+ | 8051 80C Microcontroller IC 8-Bit 40MHz ROMless 68-PLCC | DS80C390-QNR+.pdf | |
| PIC18F26J13T-I/ML | PIC PIC® XLP™ 18J Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 64KB (32K x 16) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC18F26J13T-I/ML.pdf | |
| PIC18F85K90T-I/PT | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 32KB (16K x 16) FLASH 80-TQFP (12x12) | PIC18F85K90T-I/PT.pdf | |
| MB90022PF-GS-466E1 | IC MCU 16BIT TP03F63 100QFP | MB90022PF-GS-466E1.pdf | |
| SN65LVDS348DG4 | 0/4 Receiver LVDS 16-SOIC | SN65LVDS348DG4.pdf | |
| SN65LVDT100DG4 | Buffer, ReDriver 1 Channel 2Gbps 8-SOIC | SN65LVDT100DG4.pdf | |
| SCC2691AC1A28,518 | IC UART CMOS LSI 28PLCC | SCC2691AC1A28,518.pdf | |
| TLV2264AQD | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | TLV2264AQD.pdf | |
| TW9912-NA3-CRT | IC VIDEO DECODER 48QFN | TW9912-NA3-CRT.pdf | |
| 74LVC162244APFG8 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-TVSOP | 74LVC162244APFG8.pdf | |
| SN74LVC2G14DCKR | Inverter IC 2 Channel Schmitt Trigger SC-70-6 | SN74LVC2G14DCKR.pdf |