| Manufacturer Part Number: | MPC853TVR66A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 66MHz 256-PBGA (23x23) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPC853TVR66A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPC853TVR66A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 66MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 256-BBGA | |
| Supplier Device Package | 256-PBGA (23x23) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, PCMCIA, SPI, TDM, UART | |
| Standard Package | 60 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPC853TVR66A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPC853TVR66A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MPC853TVR66A is new and unused, you can buy MPC853TVR66A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPC853TVR66A.
| IDW24G65C5BXKSA1 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Silicon Carbide Schottky 650V 12A (DC) Through Hole TO-247-3 | IDW24G65C5BXKSA1.pdf | |
| CDBFR0320 | DIODE SCHOTTKY 20V 350MA 1005 | CDBFR0320.pdf | |
| BZD27C4V7P-M3-18 | Zener Diode 4.7V 800mW Surface Mount DO-219AB (SMF) | BZD27C4V7P-M3-18.pdf | |
| SP8K2FU6TB | MOSFET 2N-CH 30V 6A 8SOIC | SP8K2FU6TB.pdf | |
| TPS1101PWR | MOSFET P-CH 15V 2.18A 16-TSSOP | TPS1101PWR.pdf | |
| 2SK2744(F) | MOSFET N-CH 50V 45A TO-3PN | 2SK2744(F).pdf | |
| AD5252BRUZ1-RL7 | Digital Potentiometer 1k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 14-TSSOP | AD5252BRUZ1-RL7.pdf | |
| ISPLSI 1032E-100LT | IC CPLD 128MC 10NS 100TQFP | ISPLSI 1032E-100LT.pdf | |
| PIC16C72AT-20I/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 28-SSOP | PIC16C72AT-20I/SS.pdf | |
| ADA4898-2YRDZ | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit 8-SOIC-EP | ADA4898-2YRDZ.pdf | |
| ISL28433FBZ | Chopper (Zero-Drift) Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | ISL28433FBZ.pdf | |
| SE5532AD8R2G | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | SE5532AD8R2G.pdf | |
| IS45S32400F-7BLA2 | IC SDRAM 128M 143MHZ 90BGA | IS45S32400F-7BLA2.pdf | |
| PSD813F2VA-15M | IC FLASH 1MBIT 150NS 52QFP | PSD813F2VA-15M.pdf | |
| MIC2042-2BM-TR | IC DISTRIBUTION SW SGL 8-SOIC | MIC2042-2BM-TR.pdf |