| Manufacturer Part Number: | MPC859DSLCZP66A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 66MHz 357-PBGA (25x25) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPC859DSLCZP66A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPC859DSLCZP66A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 66MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1), 10/100 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 357-BBGA | |
| Supplier Device Package | 357-PBGA (25x25) | |
| Additional Interfaces | I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART | |
| Standard Package | 44 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPC859DSLCZP66A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPC859DSLCZP66A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MPC859DSLCZP66A is new and unused, you can buy MPC859DSLCZP66A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPC859DSLCZP66A.
| DHG30I600PA | Diode Standard 600V 30A Through Hole TO-220AC | DHG30I600PA.pdf | |
| GP10-4003EHE3/53 | Diode Standard 200V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | GP10-4003EHE3/53.pdf | |
| BBY 53-02W E6327 | DIODE TUNING 6V 20MA SCD-80 | BBY 53-02W E6327.pdf | |
| ICS843023AGI | IC CLK GENERATOR LVPECL 8-TSSOP | ICS843023AGI.pdf | |
| 8N4Q001EG-0001CDI | Clock Oscillator IC 125MHz, 100MHz, 122.88MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-0001CDI.pdf | |
| DS1685E-5+T&R | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 242B Parallel 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | DS1685E-5+T&R.pdf | |
| ADG419BR | 1 Circuit IC Switch 2:1 35 Ohm 8-SOIC | ADG419BR.pdf | |
| CD40194BPWR | IC 4BIT BI-DIR SHIFT REG 16TSSOP | CD40194BPWR.pdf | |
| NCV7708BDWR2G | IC DRIVER HALF BRIDGE HEX 28SOIC | NCV7708BDWR2G.pdf | |
| TC4467EJD | IC MOSFET DVR QUAD NAND 14CDIP | TC4467EJD.pdf | |
| LT3746EUHH#TRPBF | LED Driver IC 32 Output DC DC Controller Step-Down (Buck) PWM Dimming 30mA 56-QFN (5x9) | LT3746EUHH#TRPBF.pdf | |
| LT1118CS8#PBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 2.1 V ~ 6.5 V 800mA 8-SOIC | LT1118CS8#PBF.pdf | |
| S-1131B20UC-N4FTFU | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2V 300mA SOT-89-5 | S-1131B20UC-N4FTFU.pdf | |
| LP3893ET-1.2/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 3A TO-220-5 | LP3893ET-1.2/NOPB.pdf |