| Manufacturer Part Number: | MPC859DSLZP50A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 50MHz 357-PBGA (25x25) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPC859DSLZP50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPC859DSLZP50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 50MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1), 10/100 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 357-BBGA | |
| Supplier Device Package | 357-PBGA (25x25) | |
| Additional Interfaces | I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART | |
| Standard Package | 220 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPC859DSLZP50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPC859DSLZP50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MPC859DSLZP50A is new and unused, you can buy MPC859DSLZP50A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPC859DSLZP50A.
| VUO22-12NO1 | RECT BRIDGE 3PH 25A 1200V V1-A | VUO22-12NO1.pdf | |
| 2SC5706-E | TRANS NPN 50V 5A TP | 2SC5706-E.pdf | |
| 8N4SV76FC-0048CDI | VCXO IC 159.375MHz 6-CLCC | 8N4SV76FC-0048CDI.pdf | |
| MAX1230ACEG+ | 12 Bit Analog to Digital Converter 8, 16 Input 1 SAR 24-QSOP | MAX1230ACEG+.pdf | |
| LTC2634HUD-LMX10#TRPBF | 10 Bit Digital to Analog Converter 4 16-QFN-EP (3x3) | LTC2634HUD-LMX10#TRPBF.pdf | |
| DSPIC33FJ128GP306A-E/PT | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 128KB (128K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | DSPIC33FJ128GP306A-E/PT.pdf | |
| UPD78F1010GC-GAD-AX | 78K/0R 78K0R/Kx3-L Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH | UPD78F1010GC-GAD-AX.pdf | |
| COP8AME9EMW8 | COP8 COP8™ 8A Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 28-SOIC | COP8AME9EMW8.pdf | |
| 1894K-43LF | Ethernet Physical Layer Controller 10/100 Base-T/TX PHY Parallel Interface 40-QFN (6x6) | 1894K-43LF.pdf | |
| TLK2711AIRCPR | 16/16 Transceiver 64-HVQFP | TLK2711AIRCPR.pdf | |
| NJM4562M# | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-DMP | NJM4562M#.pdf | |
| MAX6957ATL+ | IC DRVR DSPL LED 40-TQFN | MAX6957ATL+.pdf | |
| LM4040A10IDBZRG4 | Shunt Voltage Reference IC ±0.1% 15mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LM4040A10IDBZRG4.pdf |