| Manufacturer Part Number: | MPC859PVR100A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 100MHz 357-PBGA (25x25) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPC859PVR100A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPC859PVR100A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 100MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1), 10/100 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 357-BBGA | |
| Supplier Device Package | 357-PBGA (25x25) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART | |
| Standard Package | 44 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPC859PVR100A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPC859PVR100A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MPC859PVR100A is new and unused, you can buy MPC859PVR100A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPC859PVR100A.
| MBRF60080 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 80V 300A Chassis Mount TO-244AB | MBRF60080.pdf | |
| ULN2003AIN | TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16DIP | ULN2003AIN.pdf | |
| RN1910FE(T5L,F,T) | TRANS 2NPN PREBIAS 0.1W ES6 | RN1910FE(T5L,F,T).pdf | |
| 8N3DV85FC-0001CDI8 | VCXO IC 125MHz, 100MHz 6-CLCC | 8N3DV85FC-0001CDI8.pdf | |
| 8N4Q001LG-0081CDI8 | Clock Oscillator IC 125MHz, 156.25MHz, 250MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-0081CDI8.pdf | |
| ADS8509IDWG4 | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 20-SOIC | ADS8509IDWG4.pdf | |
| XC5VFX200T-2FF1738C | IC FPGA 960 I/O 1738FCBGA | XC5VFX200T-2FF1738C.pdf | |
| STM32L100R8T6A | ARM® Cortex®-M3 STM32 L1 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | STM32L100R8T6A.pdf | |
| S9S12GA240F0MLF | 12V1 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 240KB (240K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | S9S12GA240F0MLF.pdf | |
| MB89697BPFM-G-226-BND | IC MCU 8BIT FFMC-8L-0.5 64LQFP | MB89697BPFM-G-226-BND.pdf | |
| MC68331CEH20 | CPU32 M683xx Microcontroller IC 32-Bit 20MHz ROMless 132-PQFP (24.13x24.13) | MC68331CEH20.pdf | |
| XC2238N40F80LAAKXUMA1 | C166SV2 XC22xxN Microcontroller IC 16/32-Bit 80MHz 320KB (320K x 8) FLASH PG-LQFP-64-6 | XC2238N40F80LAAKXUMA1.pdf | |
| AT43301-AU | USB Hub Controller USB Interface 32-LQFP (7x7) | AT43301-AU.pdf | |
| LM301AD | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SO | LM301AD.pdf | |
| MC14082BD | AND Gate IC 2 Channel 14-SOIC | MC14082BD.pdf |