| Manufacturer Part Number: | MPC859PVR133A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 133MHz 357-PBGA (25x25) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPC859PVR133A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPC859PVR133A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 133MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1), 10/100 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 357-BBGA | |
| Supplier Device Package | 357-PBGA (25x25) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART | |
| Standard Package | 44 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPC859PVR133A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPC859PVR133A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MPC859PVR133A is new and unused, you can buy MPC859PVR133A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPC859PVR133A.
| PLZ13A-G3/H | Zener Diode 13V 500mW Surface Mount DO-219AC (microSMF) | PLZ13A-G3/H.pdf | |
| SS9014DTA | TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 | SS9014DTA.pdf | |
| STFW24N60M2 | MOSFET N-CH 600V 18A TO-3PF | STFW24N60M2.pdf | |
| CMUDM8005 TR | MOSFET P-CH 20V 650MA SOT523 | CMUDM8005 TR.pdf | |
| FDS8882 | MOSFET N-CH 30V 9A 8-SOIC | FDS8882.pdf | |
| CY2XF23LXI625T | Oscillator, Crystal IC 78.125MHz ~ 625MHz 6-CLCC | CY2XF23LXI625T.pdf | |
| MCP3208-CI/SL | 12 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 16-SOIC | MCP3208-CI/SL.pdf | |
| ADSP-2101BP-100 | IC DSP CONTROLLER 16BIT 68PLCC | ADSP-2101BP-100.pdf | |
| PIC18F67K22-I/MRRSL | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 128KB (64K x 16) FLASH 64-QFN (9x9) | PIC18F67K22-I/MRRSL.pdf | |
| R5F21103DFP | R8C R8C/1x/10 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 12KB (12K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | R5F21103DFP.pdf | |
| LM3S3Z26-IQR50-C5T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 3000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 16KB (16K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | LM3S3Z26-IQR50-C5T.pdf | |
| ISL54222AIUZ-T | IC MULTIPLEXER DUAL 2X1 10MSOP | ISL54222AIUZ-T.pdf | |
| HI3-0201-5 | 4 Circuit IC Switch 1:1 80 Ohm 16-PDIP | HI3-0201-5.pdf | |
| DS8313-RRX+ | Smart Card Interface 28-SOIC W | DS8313-RRX+.pdf | |
| LTC6244IMS8#PBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | LTC6244IMS8#PBF.pdf |