| Manufacturer Part Number: | MPC859PZP100A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 100MHz 357-PBGA (25x25) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPC859PZP100A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPC859PZP100A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 100MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1), 10/100 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 357-BBGA | |
| Supplier Device Package | 357-PBGA (25x25) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART | |
| Standard Package | 44 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPC859PZP100A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPC859PZP100A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MPC859PZP100A is new and unused, you can buy MPC859PZP100A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPC859PZP100A.
| TZMC3V9-M-08 | Zener Diode 3.9V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TZMC3V9-M-08.pdf | |
| VS-ST230S16P1PBF | SCR 1600V 360A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-209AB (TO-93) | VS-ST230S16P1PBF.pdf | |
| MCD255-16IO1 | SCR Module 1600V 450A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Y1-CU | MCD255-16IO1.pdf | |
| BSR31,135 | TRANS PNP 60V 1A SOT89 | BSR31,135.pdf | |
| MAX531AESD | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 14-SOICN | MAX531AESD.pdf | |
| M4A3-64/32-10VI48 | IC CPLD 64MC 10NS 48TQFP | M4A3-64/32-10VI48.pdf | |
| Z8F0823SB005EC | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 5MHz 8KB (8K x 8) FLASH | Z8F0823SB005EC.pdf | |
| THS6093ID | 2/0 Driver 14-SOIC | THS6093ID.pdf | |
| DS90C363MTDX/NOPB | Interface 48-TSSOP | DS90C363MTDX/NOPB.pdf | |
| ZL50012GDG2 | Telecom IC Switch 144-LBGA (13x13) | ZL50012GDG2.pdf | |
| TLV342IDR | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLV342IDR.pdf | |
| S-8244AAAFN-CEAT2U | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion 8-MSOP | S-8244AAAFN-CEAT2U.pdf | |
| MAX17079GTL+W | TFT-LCD Monitors PMIC 40-TQFN-EP (6x6) | MAX17079GTL+W.pdf | |
| MAX6738XKSD3+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel SC-70-5 | MAX6738XKSD3+T.pdf | |
| NCV33275ST-5.0T3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 300mA SOT-223 | NCV33275ST-5.0T3.pdf |