| Manufacturer Part Number: | MPC859PZP133A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 133MHz 357-PBGA (25x25) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPC859PZP133A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPC859PZP133A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 133MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1), 10/100 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 357-BBGA | |
| Supplier Device Package | 357-PBGA (25x25) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART | |
| Standard Package | 44 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPC859PZP133A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPC859PZP133A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MPC859PZP133A is new and unused, you can buy MPC859PZP133A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPC859PZP133A.
| 2N1807 | SCR Standard Recovery | 2N1807.pdf | |
| ZTX576STZ | TRANS PNP 200V 1A E-LINE | ZTX576STZ.pdf | |
| MMIX1F132N50P3 | MOSFET N-CH 500V 63A SMPD | MMIX1F132N50P3.pdf | |
| NTD4959NHT4G | MOSFET N-CH 30V 9A TP-FA | NTD4959NHT4G.pdf | |
| PI6C49X0210ZHIE | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 200MHz 32-VFQFN Exposed Pad | PI6C49X0210ZHIE.pdf | |
| 8N3SV75FC-0157CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0157CDI.pdf | |
| TMS320DM8148BCYE0 | IC DGTL MEDIA PROCESSR 684FCBGA | TMS320DM8148BCYE0.pdf | |
| A54SX16A-1FG144M | IC FPGA 111 I/O 144FBGA | A54SX16A-1FG144M.pdf | |
| A14100A-RQ208C | IC FPGA 175 I/O 208QFP | A14100A-RQ208C.pdf | |
| SPC56EL60L5CBOSR | e200z4d SPC56xL Microcontroller IC 32-Bit Dual-Core 120MHz 1MB (1M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | SPC56EL60L5CBOSR.pdf | |
| R5F21247SNFP#V0 | R8C R8C/2x/24 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 48KB (48K x 8) FLASH 52-LQFP (10x10) | R5F21247SNFP#V0.pdf | |
| LAN9355T/ML | Ethernet Switch 10/100 Base-T/TX PHY I²C Interface 88-QFN (12x12) | LAN9355T/ML.pdf | |
| THS4140CDGN | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 8-MSOP-PowerPad | THS4140CDGN.pdf | |
| LMC6036IMT | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | LMC6036IMT.pdf | |
| IS42VM16320E-6BLI-TR | IC SDRAM 512M 166MHZ 54BGA | IS42VM16320E-6BLI-TR.pdf |