| Manufacturer Part Number: | MPC859TCVR100A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 100MHz 357-PBGA (25x25) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPC859TCVR100A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPC859TCVR100A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 100MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1), 10/100 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 357-BBGA | |
| Supplier Device Package | 357-PBGA (25x25) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART | |
| Standard Package | 44 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPC859TCVR100A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPC859TCVR100A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MPC859TCVR100A is new and unused, you can buy MPC859TCVR100A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPC859TCVR100A.
| VS-15ETL06STRRPBF | Diode Standard 600V 15A Surface Mount TO-263AB (D²PAK) | VS-15ETL06STRRPBF.pdf | |
| MMBZ4703-E3-08 | Zener Diode 16V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ4703-E3-08.pdf | |
| 1N4743AP/TR12 | Zener Diode 13V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4743AP/TR12.pdf | |
| JAN1N4960DUS | Zener Diode 12V 5W ±1% Surface Mount D-5B | JAN1N4960DUS.pdf | |
| IRF7526D1TRPBF | MOSFET P-CH 30V 2A MICRO8 | IRF7526D1TRPBF.pdf | |
| 2SK4151TZ-E | MOSFET N-CH 150V 1A TO-92 | 2SK4151TZ-E.pdf | |
| HAT2175H-EL-E | MOSFET N-CH 100V 15A 5LFPAK | HAT2175H-EL-E.pdf | |
| CD4046BEE4 | IC PHASE-LOCK LOOP MCPWR 16-DIP | CD4046BEE4.pdf | |
| ISPLSI 2096A-80LQN128I | IC CPLD 96MC 15NS 128QFP | ISPLSI 2096A-80LQN128I.pdf | |
| A54SX16A-FG144 | IC FPGA 111 I/O 144FBGA | A54SX16A-FG144.pdf | |
| Z86E7216PSG | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (16K x 8) OTP | Z86E7216PSG.pdf | |
| 79RC32H435-350BCG | MIPS32 Microprocessor IC Interprise™ 1 Core, 32-Bit 350MHz 256-CABGA (17x17) | 79RC32H435-350BCG.pdf | |
| MAX4238AUT+T | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-6 | MAX4238AUT+T.pdf | |
| AK6416CH | IC EEPROM 16KB SCI SER CMOS MSOP | AK6416CH.pdf | |
| JAN1N5287-1 | Current Regulator Regulator 330µA DO-7 | JAN1N5287-1.pdf |