| Manufacturer Part Number: | MPC859TVR100A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 100MHz 357-PBGA (25x25) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPC859TVR100A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPC859TVR100A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 100MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1), 10/100 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 357-BBGA | |
| Supplier Device Package | 357-PBGA (25x25) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART | |
| Standard Package | 44 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPC859TVR100A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPC859TVR100A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MPC859TVR100A is new and unused, you can buy MPC859TVR100A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPC859TVR100A.
| MA3D750A | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 10A Through Hole TO-220-3 Full Pack | MA3D750A.pdf | |
| MSS2P3-M3/89A | DIODE SCHOTTKY 30V 2A MICROSMP | MSS2P3-M3/89A.pdf | |
| MRF282SR1 | RF Mosfet LDMOS 26V 75mA 2GHz 11.5dB 10W NI-200S | MRF282SR1.pdf | |
| ICS570GI-01T | IC MULTIPLIER/ZDB 8-MSOP | ICS570GI-01T.pdf | |
| SI5351A-A-GMR | IC CLK GENERATOR 200MHZ 20QFN | SI5351A-A-GMR.pdf | |
| 8N4SV76EC-0170CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV76EC-0170CDI8.pdf | |
| Z8F0431PH020EG | eZ8 Encore!® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH | Z8F0431PH020EG.pdf | |
| PIC16C715-04/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 18-SOIC | PIC16C715-04/SO.pdf | |
| MAX203CWP+G36 | 2/2 Transceiver Full RS232 20-SOIC | MAX203CWP+G36.pdf | |
| CLVC2G126MDCUTEP | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output US8 | CLVC2G126MDCUTEP.pdf | |
| BQ2003PN | IC CONTROLLER FASTCHRGE 16-DIP | BQ2003PN.pdf | |
| LT3755EMSE-1#TRPBF | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller Flyback, SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 16-MSOP-EP | LT3755EMSE-1#TRPBF.pdf | |
| CAT1163WI-25-GT3 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SOIC | CAT1163WI-25-GT3.pdf | |
| RF803D | Decoder IC RF, IR 8-DIP | RF803D.pdf |