| Manufacturer Part Number: | MPC859TVR133A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 133MHz 357-PBGA (25x25) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPC859TVR133A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPC859TVR133A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 133MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1), 10/100 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 357-BBGA | |
| Supplier Device Package | 357-PBGA (25x25) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART | |
| Standard Package | 44 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPC859TVR133A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPC859TVR133A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MPC859TVR133A is new and unused, you can buy MPC859TVR133A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPC859TVR133A.
| GBPC3508W-E4/51 | RECTIFIER BRIDGE 35A 800V GBPC- | GBPC3508W-E4/51.pdf | |
| MB101-BP | RECTIFIER BRIDGE 10A 100V BR-6 | MB101-BP.pdf | |
| 1N5386CE3/TR13 | Zener Diode 180V 5W ±2% Through Hole T-18 | 1N5386CE3/TR13.pdf | |
| IRGPS66160DPBF | IGBT 600V 240A 750W Through Hole SUPER-247 (TO-274AA) | IRGPS66160DPBF.pdf | |
| DAC8830IDR | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 8-SOIC | DAC8830IDR.pdf | |
| XC95144XL-7TQG100I | IC CPLD 144MC 7.5NS 100TQFP | XC95144XL-7TQG100I.pdf | |
| MB90548GHDSPQR-G-232ERE2 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90545G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90548GHDSPQR-G-232ERE2.pdf | |
| PCF8575CDGVR | I/O Expander 16 I²C, SMBus 400kHz 24-TVSOP | PCF8575CDGVR.pdf | |
| 74FCT162501ATPVG8 | IC REGSTERD TRSCVR 18BIT 56SSOP | 74FCT162501ATPVG8.pdf | |
| MT41J64M16JT-187E:G | IC DDR3 SDRAM 1GBIT 533MHZ 96BGA | MT41J64M16JT-187E:G.pdf | |
| ADM8318WCY46ARJZR7 | Supervisor Push-Pull, Push-Pull 1 Channel SOT-23-5 | ADM8318WCY46ARJZR7.pdf | |
| S-80849CNPF-B9ATFG | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SNT-4A | S-80849CNPF-B9ATFG.pdf | |
| LM2695MH/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.5V 1 Output 1.25A 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LM2695MH/NOPB.pdf | |
| MAX8739ETP+T | - Converter, TFT LCD Voltage Regulator IC 1 Output 20-TQFN-EP (5x5) | MAX8739ETP+T.pdf |