| Manufacturer Part Number: | MPC866PVR100A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 100MHz 357-PBGA (25x25) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPC866PVR100A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPC866PVR100A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 100MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (4), 10/100 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 357-BBGA | |
| Supplier Device Package | 357-PBGA (25x25) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART | |
| Standard Package | 44 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPC866PVR100A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPC866PVR100A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MPC866PVR100A is new and unused, you can buy MPC866PVR100A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPC866PVR100A.
| IDK02G65C5XTMA1 | Diode Silicon Carbide Schottky 650V 2A (DC) Surface Mount PG-TO263-2 | IDK02G65C5XTMA1.pdf | |
| AZ23B5V1-HE3-18 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 5.1V 300mW ±2% SOT-23 | AZ23B5V1-HE3-18.pdf | |
| CMZ5956B TR13 | Zener Diode 200V 1.5W ±5% Surface Mount SMA | CMZ5956B TR13.pdf | |
| MMBZ4619-HE3-08 | Zener Diode 3V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ4619-HE3-08.pdf | |
| A2T23H300-24SR6 | RF Mosfet LDMOS (Dual) 28V 750mA 2.3GHz 14.9dB 66W NI-1230-4LS2L | A2T23H300-24SR6.pdf | |
| MPC93R51AC | IC PLL CLOCK DRIVER LV 32-LQFP | MPC93R51AC.pdf | |
| LTC6930HDCB-8.00#TRMPBF | Oscillator, Silicon IC 8MHz 8-WFDFN Exposed Pad | LTC6930HDCB-8.00#TRMPBF.pdf | |
| 8N3SV76KC-0024CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV76KC-0024CDI.pdf | |
| TMS320C6203BGNY17C | IC FIXED-POINT DSP 384-BGA | TMS320C6203BGNY17C.pdf | |
| PIC16LF721T-I/SO | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-SOIC | PIC16LF721T-I/SO.pdf | |
| MSP430F5218IRGCR | IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64VQFN | MSP430F5218IRGCR.pdf | |
| ICL3243EIAZ-T7A | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SSOP | ICL3243EIAZ-T7A.pdf | |
| DS25MB100TSQE/NOPB | Buffer, Multiplexer 1 x 1:2, 2:1 Channel 2.5Gbps 36-WQFN (6x6) | DS25MB100TSQE/NOPB.pdf | |
| LTC3217EUD#PBF | LED Driver IC 4 Output DC DC Regulator Switched Capacitor (Charge Pump) PWM Dimming 150mA 16-QFN-EP (3x3) | LTC3217EUD#PBF.pdf | |
| ISL6504CBZ | Power Supply Controller Power Supply Controller/Monitor 16-SOIC | ISL6504CBZ.pdf |