| Manufacturer Part Number: | MPC866PVR133A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9054 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 133MHz 357-PBGA (25x25) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPC866PVR133A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPC866PVR133A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | MPC8xx | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 133MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (4), 10/100 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 357-BBGA | |
| Supplier Device Package | 357-PBGA (25x25) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART | |
| Standard Package | 44 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPC866PVR133A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPC866PVR133A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MPC866PVR133A is new and unused, you can buy MPC866PVR133A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPC866PVR133A.
| CS5361-DZZ | ADC, Audio 24 bit 192k Serial 24-TSSOP | CS5361-DZZ.pdf | |
| UPD78F1011GC-GAD-AX | 78K/0R 78K0R/Kx3-L Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 96KB (96K x 8) FLASH | UPD78F1011GC-GAD-AX.pdf | |
| MB90224PF-GT-349-BND | F²MC-16F F²MC-16F MB90220 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 96KB (96K x 8) Mask ROM 120-QFP (28x28) | MB90224PF-GT-349-BND.pdf | |
| AT97SC3204-X1A50 | IC CRYPTO TPM LPC 28TSSOP | AT97SC3204-X1A50.pdf | |
| MAX4541CUA | 2 Circuit IC Switch 1:1 60 Ohm 8-uMAX | MAX4541CUA.pdf | |
| MAX4523ESE+T | 4 Circuit IC Switch 1:1 100 Ohm 16-SO | MAX4523ESE+T.pdf | |
| SN65LVDS389DBTG4 | 8/0 Driver LVDS 38-TSSOP | SN65LVDS389DBTG4.pdf | |
| 74FCT162H245ATPAG | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | 74FCT162H245ATPAG.pdf | |
| SN74LS09NE4 | AND Gate IC 4 Channel Open Collector 14-PDIP | SN74LS09NE4.pdf | |
| S-25C040A0I-J8T1U | IC EEPROM | S-25C040A0I-J8T1U.pdf | |
| SG3845DM | Flyback Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-SOIC | SG3845DM.pdf |