| Manufacturer Part Number: | MPC866PZP100A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 100MHz 357-PBGA (25x25) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPC866PZP100A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPC866PZP100A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 100MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (4), 10/100 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 357-BBGA | |
| Supplier Device Package | 357-PBGA (25x25) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART | |
| Standard Package | 44 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPC866PZP100A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPC866PZP100A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MPC866PZP100A is new and unused, you can buy MPC866PZP100A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPC866PZP100A.
| 1N3167 | DIODE STUD MNT 240A 350V DO-9 | 1N3167.pdf | |
| BZX55B4V7-TR | Zener Diode 4.7V 500mW ±2% Through Hole DO-35 | BZX55B4V7-TR.pdf | |
| 1N5931BP/TR12 | Zener Diode 18V 1.5W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5931BP/TR12.pdf | |
| 1N4767A | Zener Diode 9.1V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N4767A.pdf | |
| BF1212R,215 | RF Mosfet N-Channel Dual Gate 5V 12mA 400MHz 30dB SOT-143R | BF1212R,215.pdf | |
| IPA65R225C7XKSA1 | MOSFET N-CH 650V TO220-3 | IPA65R225C7XKSA1.pdf | |
| XC95144-10TQ100I | IC CPLD 144MC 10NS 100TQFP | XC95144-10TQ100I.pdf | |
| MB90F352SPFM-GS-120E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90350 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (12x12) | MB90F352SPFM-GS-120E1.pdf | |
| FSUSB74UMX | IC USB MUX/SWITCH 16UMLP | FSUSB74UMX.pdf | |
| LT1993IUD-4#PBF | Differential Amplifier 2 Circuit Differential 16-QFN-EP (3x3) | LT1993IUD-4#PBF.pdf | |
| PGA112AIDGSRG4 | Programmable Gain Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 10-VSSOP | PGA112AIDGSRG4.pdf | |
| AS4C4M16SA-6TIN | IC SDRAM 4MX16 166MHZ 54TSOP | AS4C4M16SA-6TIN.pdf | |
| MT46V64M8CY-5B AIT:J | IC DDR SDRAM 512MBIT 5NS 60FBGA | MT46V64M8CY-5B AIT:J.pdf | |
| LM3815M-7.0/NOPB | Current Gauge Regulator Low-Side 8-SOIC | LM3815M-7.0/NOPB.pdf | |
| UC3625DWTR | Motor Driver Power MOSFET, Power Darlington Parallel 28-SOIC | UC3625DWTR.pdf |