| Manufacturer Part Number: | MPC866TCVR100A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9038 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 100MHz 357-PBGA (25x25) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPC866TCVR100A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPC866TCVR100A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | MPC8xx | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 100MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (4), 10/100 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 357-BBGA | |
| Supplier Device Package | 357-PBGA (25x25) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART | |
| Standard Package | 44 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPC866TCVR100A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPC866TCVR100A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MPC866TCVR100A is new and unused, you can buy MPC866TCVR100A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPC866TCVR100A.
| NZX27X,133 | Zener Diode 27V 500mW ±2% Through Hole ALF2 | NZX27X,133.pdf | |
| 1N4762CP/TR12 | Zener Diode 82V 1W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4762CP/TR12.pdf | |
| T1210T-8FP | TRIAC SENS GATE 800V 12A TO220FP | T1210T-8FP.pdf | |
| FJNS3206RBU | TRANS PREBIAS NPN 300MW TO92S | FJNS3206RBU.pdf | |
| 8N4SV75FC-0140CDI8 | VCXO IC 133.333333MHz 6-CLCC | 8N4SV75FC-0140CDI8.pdf | |
| ADS7805UE4 | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-SOIC | ADS7805UE4.pdf | |
| ADAU1701JSTZ | IC AUDIO PROC 2ADC/4DAC 48-LQFP | ADAU1701JSTZ.pdf | |
| M2GL060-VF400 | IC FPGA 207 I/O 400VFBGA | M2GL060-VF400.pdf | |
| 5SGXEB5R3F43C2N | IC FPGA 600 I/O 1760FBGA | 5SGXEB5R3F43C2N.pdf | |
| PIC16LF1566-I/MV | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-UQFN (4x4) | PIC16LF1566-I/MV.pdf | |
| TS68020MF1-16 | 68000 Microprocessor IC - 1 Core, 32-Bit 16.67MHz 132-CQFP (24x24) | TS68020MF1-16.pdf | |
| Z85C3016VSC00TR | Interface 44-PLCC | Z85C3016VSC00TR.pdf | |
| TL16C550DIZQSR | IC ASYNC COMM ELEMENT 24-BGA | TL16C550DIZQSR.pdf | |
| ISL55004IB-T7 | Voltage Feedback Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | ISL55004IB-T7.pdf | |
| 74LCX245FT(AE) | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | 74LCX245FT(AE).pdf |