| Manufacturer Part Number: | MPC866TVR133A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 133MHz 357-PBGA (25x25) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPC866TVR133A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPC866TVR133A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 133MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (4), 10/100 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 357-BBGA | |
| Supplier Device Package | 357-PBGA (25x25) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART | |
| Standard Package | 44 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPC866TVR133A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPC866TVR133A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MPC866TVR133A is new and unused, you can buy MPC866TVR133A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPC866TVR133A.
| VS-SD553C30S50L | Diode Standard 3000V (3kV) 560A Chassis Mount DO-200AB, B-PUK | VS-SD553C30S50L.pdf | |
| DDTA115GUA-7-F | TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 | DDTA115GUA-7-F.pdf | |
| FGH80N60FDTU | IGBT Field Stop 600V 80A 290W Through Hole TO-247 | FGH80N60FDTU.pdf | |
| 8N3SV76AC-0110CDI8 | VCXO IC 25MHz 6-CLCC | 8N3SV76AC-0110CDI8.pdf | |
| 8N3SV76BC-0112CDI8 | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N3SV76BC-0112CDI8.pdf | |
| 8N4Q001EG-0012CDI | Clock Oscillator IC 672.1627MHz, 696.4215MHz, 672.1627MHz, 696.4215MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-0012CDI.pdf | |
| ADC141S625CIMM/NOPB | 14 Bit Analog to Digital Converter Input 8-VSSOP | ADC141S625CIMM/NOPB.pdf | |
| LCMXO640C-3FTN256C | IC FPGA 159 I/O 256FTBGA | LCMXO640C-3FTN256C.pdf | |
| A3PE3000L-FGG484M | IC FPGA 341 I/O 484FBGA | A3PE3000L-FGG484M.pdf | |
| MB96F673ABPMC-GS-N2E2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96670 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 96KB (96K x 8) FLASH 64-LQFP (12x12) | MB96F673ABPMC-GS-N2E2.pdf | |
| PIC16LC64A-04I/PQ | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 44-MQFP (10x10) | PIC16LC64A-04I/PQ.pdf | |
| TLC073CNE4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 14-PDIP | TLC073CNE4.pdf | |
| MAX7452ESA+T | IC CONDITIONER VIDEO 8-SOIC | MAX7452ESA+T.pdf | |
| SN74ALVC245DW | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74ALVC245DW.pdf | |
| 74LCX241MTCX | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | 74LCX241MTCX.pdf |