| Manufacturer Part Number: | MPC866TZP100A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 100MHz 357-PBGA (25x25) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPC866TZP100A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPC866TZP100A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 100MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (4), 10/100 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 357-BBGA | |
| Supplier Device Package | 357-PBGA (25x25) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART | |
| Standard Package | 44 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPC866TZP100A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPC866TZP100A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MPC866TZP100A is new and unused, you can buy MPC866TZP100A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPC866TZP100A.
| MBRB40200CTTR | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 200V Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | MBRB40200CTTR.pdf | |
| 1N4007 | DIODE GEN PURP 1KV 1A DO41 | 1N4007.pdf | |
| MUR1100-TP | DIODE GEN PURP 1KV 1A DO41 | MUR1100-TP.pdf | |
| AOT266L | MOSFET N-CH 60V 18A TO220 | AOT266L.pdf | |
| XC7VX980T-2FFG1930C | IC FPGA 900 I/O 1930FCBGA | XC7VX980T-2FFG1930C.pdf | |
| XCV600E-7BG560C | IC FPGA 404 I/O 560MBGA | XCV600E-7BG560C.pdf | |
| CD74HCT04ME4 | Inverter IC 6 Channel 14-SOIC | CD74HCT04ME4.pdf | |
| 74ACT258SCX | Multiplexer 4 x 2:1 16-SOIC | 74ACT258SCX.pdf | |
| 24LC1025-I/SM | IC EEPROM 1MBIT 400KHZ 8SOIJ | 24LC1025-I/SM.pdf | |
| MC33981ABHFK | IC SWITCH HIGH SIDE 16QFN | MC33981ABHFK.pdf | |
| XC6122D617ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122D617ER-G.pdf | |
| TL3845PE4 | Boost, Flyback, Forward Converter Regulator Positive Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-PDIP | TL3845PE4.pdf | |
| AP1509-50SG-13 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 2A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | AP1509-50SG-13.pdf |