| Manufacturer Part Number: | MPE-220A |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 10A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPE-220A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPE-220A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 850mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 100V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPE-220A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPE-220A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of MPE-220A is new and unused, you can buy MPE-220A Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPE-220A.
| MBR2045CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 20A Through Hole TO-220-3 | MBR2045CT.pdf | |
| CMPZ5236B TR | Zener Diode 7.5V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23 | CMPZ5236B TR.pdf | |
| SMAZ5931B-M3/61 | Zener Diode 18V 500mW ±5% Surface Mount DO-214AC | SMAZ5931B-M3/61.pdf | |
| 1N5356CE3/TR13 | Zener Diode 19V 5W ±2% Through Hole T-18 | 1N5356CE3/TR13.pdf | |
| ZTX10470ASTOB | TRANS NPN 10V 4A E-LINE | ZTX10470ASTOB.pdf | |
| IRGP50B60PDPBF | IGBT NPT 600V 75A 370W Through Hole TO-247AC | IRGP50B60PDPBF.pdf | |
| 8N3SV76AC-0147CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV76AC-0147CDI8.pdf | |
| AD5220BNZ10 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 128 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-PDIP | AD5220BNZ10.pdf | |
| LTC2635CUD-LZ12#PBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 16-QFN (3x3) | LTC2635CUD-LZ12#PBF.pdf | |
| MSP430FR5735IDAR | CPUXV2 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 8KB (8K x 8) FRAM 38-TSSOP | MSP430FR5735IDAR.pdf | |
| HD3-6402R-9Z | IC UART CMOS 5V 2MHZ 40-DIP | HD3-6402R-9Z.pdf | |
| TDA7383 | Amplifier IC 4-Channel (Quad) Class AB 25-Flexiwatt (Vertical) | TDA7383.pdf | |
| LT1804IDD#TRPBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-DFN (3x3) | LT1804IDD#TRPBF.pdf | |
| LM2901DR | Comparator General Purpose CMOS, MOS, Open-Collector, TTL 14-SOIC | LM2901DR.pdf | |
| IDTV936PNG8 | IC TRANSMITTER HDMI 100-TQFP | IDTV936PNG8.pdf |