| Manufacturer Part Number: | MPS2369A |
|---|---|
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 15V 0.2A TO-92 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPS2369A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPS2369A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 30/Jun/2006 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | ON Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 200mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 15V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 10mA, 100mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 400nA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 20 @ 100mA, 1V | |
| Power - Max | 625mW | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPS2369A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPS2369A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of ON Semiconductor all series components. The condition of MPS2369A is new and unused, you can buy MPS2369A ON Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPS2369A.
| VS-6EWX06FNTRL-M3 | Diode Standard 600V 6A Surface Mount D-PAK (TO-252AA) | VS-6EWX06FNTRL-M3.pdf | |
| MA2J1120GL | Diode Standard 40V 200mA Surface Mount SMini2-F3 | MA2J1120GL.pdf | |
| TZX6V2B-TR | Zener Diode 6.2V 500mW Through Hole DO-35 | TZX6V2B-TR.pdf | |
| ACZRC5341B-G | Zener Diode 6.2V 5W ±5% Surface Mount DO-214AB, (SMC) | ACZRC5341B-G.pdf | |
| CDLL3030 | Zener Diode 27V 1W ±20% Surface Mount DO-213AB | CDLL3030.pdf | |
| DDTA115TUA-7-F | TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 | DDTA115TUA-7-F.pdf | |
| IRGPH50F | IGBT 1200V 45A 200W Through Hole TO-247AC | IRGPH50F.pdf | |
| 8N3DV85FC-0016CDI | VCXO IC 100MHz, 125MHz 6-CLCC | 8N3DV85FC-0016CDI.pdf | |
| MAX1249BCEE+ | 10 Bit Analog to Digital Converter 2, 4 Input 1 SAR 16-QSOP | MAX1249BCEE+.pdf | |
| C8051F060-GQ | 8051 C8051F06x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | C8051F060-GQ.pdf | |
| PIC16LC65B-04/PT | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 7KB (4K x 14) OTP 44-TQFP (10x10) | PIC16LC65B-04/PT.pdf | |
| MAX3084ECSA+ | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 8-SOIC | MAX3084ECSA+.pdf | |
| NC7SV05L6X | Inverter IC 1 Channel Open Drain 6-MicroPak | NC7SV05L6X.pdf | |
| SN74GTLP22034DGGR | IC REG TXRX LVTTL-GTLP 48-TSSOP | SN74GTLP22034DGGR.pdf | |
| 93C56-E/SN | IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC | 93C56-E/SN.pdf |