| Manufacturer Part Number: | MPS3638A |
|---|---|
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 25V 0.5A TO92 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPS3638A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPS3638A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 30/Jun/2006 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | ON Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 25V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 30mA, 300mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 35nA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 20 @ 300mA, 2V | |
| Power - Max | 625mW | |
| Frequency - Transition | 150MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPS3638A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPS3638A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of ON Semiconductor all series components. The condition of MPS3638A is new and unused, you can buy MPS3638A ON Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPS3638A.
| 1N5370BRL | Zener Diode 56V 5W ±5% Through Hole Axial | 1N5370BRL.pdf | |
| BZX84-B10/LF1VL | Zener Diode 10V 250mW ±2% Surface Mount SOT-23 (TO-236AB) | BZX84-B10/LF1VL.pdf | |
| PBSS4130PANP,115 | TRANS NPN/PNP 30V 1A 6HUSON | PBSS4130PANP,115.pdf | |
| PSMN011-30YL,115 | MOSFET N-CH 30V 51A LFPAK | PSMN011-30YL,115.pdf | |
| LTC1403ACMSE#TRPBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 10-MSOP-EP | LTC1403ACMSE#TRPBF.pdf | |
| X9421WS16I-2.7 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 64 Taps SPI Interface 16-SOIC | X9421WS16I-2.7.pdf | |
| EPF6024AFC256-1 | IC FPGA 219 I/O 256FBGA | EPF6024AFC256-1.pdf | |
| EP2SGX30CF780C5N | IC FPGA 361 I/O 780FBGA | EP2SGX30CF780C5N.pdf | |
| 5SGSED6K2F40I3L | IC FPGA 696 I/O 1517FBGA | 5SGSED6K2F40I3L.pdf | |
| PIC16LF1507-E/SS | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 20-SSOP | PIC16LF1507-E/SS.pdf | |
| DG613DY-T1-E3 | 1 Circuit IC Switch 2:2 45 Ohm 16-SOIC | DG613DY-T1-E3.pdf | |
| ISL31475EIBZ-T7A | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | ISL31475EIBZ-T7A.pdf | |
| THS4511RGTR | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 16-QFN (3x3) | THS4511RGTR.pdf | |
| 74HCT138N,652 | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-DIP | 74HCT138N,652.pdf | |
| CAT1640LI-30-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-PDIP | CAT1640LI-30-G.pdf |