| Manufacturer Part Number: | MPSW51A |
|---|---|
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 40V 1A TO92 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPSW51A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPSW51A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 30/Jun/2006 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | ON Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 700mV @ 100mA, 1A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 60 @ 100mA, 1V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | 50MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 Long Body | |
| Supplier Device Package | TO-92 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPSW51A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPSW51A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of ON Semiconductor all series components. The condition of MPSW51A is new and unused, you can buy MPSW51A ON Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPSW51A.
| GI752-E3/54 | DIODE GEN PURP 200V 6A P600 | GI752-E3/54.pdf | |
| JANS1N4469US | Zener Diode 15V 1.5W ±5% Surface Mount D-5A | JANS1N4469US.pdf | |
| 2N1911 | SCR 100V 110A Standard Recovery Chassis, Stud Mount | 2N1911.pdf | |
| 8N3QV01KG-0076CDI8 | VCXO IC 200MHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-0076CDI8.pdf | |
| 8N3QV01FG-0047CDI | VCXO IC 24.576MHz, 125MHz, 148.5MHz, 143.35164MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-0047CDI.pdf | |
| L9637D | 1/1 Transceiver ISO 9141 8-SO | L9637D.pdf | |
| ISL28005FH50Z-T7 | Current Sense Amplifier 1 Circuit SOT-23-5 | ISL28005FH50Z-T7.pdf | |
| EL5420TILZ-T7 | Voltage Feedback Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 16-QFN-EP (4x4) | EL5420TILZ-T7.pdf | |
| UC3844DX | Converter Offline Up to 500kHz 14-SOP | UC3844DX.pdf | |
| ADM660ANZ | Charge Pump Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed -Vin, 2Vin 1 Output 100mA 8-DIP (0.300", 7.62mm) | ADM660ANZ.pdf |