| Manufacturer Part Number: | MRF581A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - RF |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RF Transistor NPN 15V 200mA 5GHz 1.25W Surface Mount Micro-X ceramic (84C) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MRF581A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MRF581A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | MRF Series 02/Jul/2013 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - RF | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 15V | |
| Frequency - Transition | 5GHz | |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | 3dB ~ 3.5dB @ 500MHz | |
| Gain | 13dB ~ 15.5dB | |
| Power - Max | 1.25W | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 90 @ 50mA, 5V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Micro-X ceramic (84C) | |
| Supplier Device Package | Micro-X ceramic (84C) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MRF581A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MRF581A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of MRF581A is new and unused, you can buy MRF581A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MRF581A.
| CD214A-R1100 | DIODE GEN PURP 100V 1A DO214AC | CD214A-R1100.pdf | |
| SI7911DN-T1-GE3 | MOSFET 2P-CH 20V 4.2A 1212-8 | SI7911DN-T1-GE3.pdf | |
| MKL05Z16VLC4 | ARM® Cortex®-M0+ Kinetis KL0 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | MKL05Z16VLC4.pdf | |
| PIC12LC671-04I/SM | PIC PIC® 12C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 1.75KB (1K x 14) OTP 8-SOIJ | PIC12LC671-04I/SM.pdf | |
| SN74LVC1G11IDCKRQ1 | AND Gate IC 1 Channel SC-70-6 | SN74LVC1G11IDCKRQ1.pdf | |
| HEF4021BT,652 | IC REGISTER STATIC 8BIT 16-SOIC | HEF4021BT,652.pdf | |
| 7027S25PF | IC SRAM 512KBIT 25NS 100TQFP | 7027S25PF.pdf | |
| CY62128BNLL-70SXET | IC SRAM 1MBIT 70NS 32SOIC | CY62128BNLL-70SXET.pdf | |
| SIP32409DNP-T1-GE4 | IC LOAD SWITCH 4TDFN | SIP32409DNP-T1-GE4.pdf | |
| S-80152CLPF-JJDTFG | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SNT-4A | S-80152CLPF-JJDTFG.pdf | |
| REF192GRUZ | Series Voltage Reference IC ±0.4% 30mA 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | REF192GRUZ.pdf | |
| TPS70915DRVR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 150mA 6-SON (2x2) | TPS70915DRVR.pdf | |
| S-1701P2843-U5T1G | - Converter, Battery Powered Devices Voltage Regulator IC 1 Output SOT-89-5 | S-1701P2843-U5T1G.pdf |