| Manufacturer Part Number: | MSS1P2LHM3/89A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 20V 1A Surface Mount MicroSMP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MSS1P2LHM3/89A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MSS1P2LHM3/89A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Wafer Geometry Conversion 28/Jul/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 20V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 500mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 20V | |
| Capacitance @ Vr, F | 65pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | MicroSMP | |
| Supplier Device Package | MicroSMP | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 4,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MSS1P2LHM3/89A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MSS1P2LHM3/89A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MSS1P2LHM3/89A is new and unused, you can buy MSS1P2LHM3/89A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MSS1P2LHM3/89A.
| VS-48CTQ060STRLPBF | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 20A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | VS-48CTQ060STRLPBF.pdf | |
| BUK7909-75AIE,127 | MOSFET N-CH 75V 75A TO220AB | BUK7909-75AIE,127.pdf | |
| FQA44N10 | MOSFET N-CH 100V 48A TO-3P | FQA44N10.pdf | |
| 8N4DV85LC-0044CDI | VCXO IC 125MHz, 100MHz 6-CLCC | 8N4DV85LC-0044CDI.pdf | |
| XE164GM72F80LAAKXUMA1 | C166SV2 XE16x Microcontroller IC 16-Bit 80MHz 576KB (576K x 8) FLASH PG-LQFP-100-8 | XE164GM72F80LAAKXUMA1.pdf | |
| SI32391-B-FM1 | Telecom IC Subscriber Line Interface Concept (SLIC) 48-QFN (7x7) | SI32391-B-FM1.pdf | |
| AD8601ARTZ-REEL | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | AD8601ARTZ-REEL.pdf | |
| 74HC04S14-13 | Inverter IC 6 Channel 14-SO | 74HC04S14-13.pdf | |
| 7024L17PF | IC SRAM 64KBIT 17NS 100TQFP | 7024L17PF.pdf | |
| 70V657S15BC | IC SRAM 1.125MBIT 15NS 256CABGA | 70V657S15BC.pdf | |
| MT46V64M8P-6T:D | IC DDR SDRAM 512MBIT 6NS 66TSOP | MT46V64M8P-6T:D.pdf | |
| XC6121A441MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121A441MR-G.pdf | |
| TLVH431CDBZTG4 | Shunt Voltage Reference IC 18V ±1.5% 70mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | TLVH431CDBZTG4.pdf | |
| S-13R1C15-M5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 150mA SOT-23-5 | S-13R1C15-M5T1U3.pdf | |
| S-817B17AMC-CWGT2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.7V 20mA SOT-23-5 | S-817B17AMC-CWGT2U.pdf |