| Manufacturer Part Number: | MSS1P3HM3/89A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 30V 1A Surface Mount MicroSMP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MSS1P3HM3/89A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MSS1P3HM3/89A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Wafer Geometry Conversion 28/Jul/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 500mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | 50pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | MicroSMP | |
| Supplier Device Package | MicroSMP | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 4,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MSS1P3HM3/89A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MSS1P3HM3/89A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MSS1P3HM3/89A is new and unused, you can buy MSS1P3HM3/89A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MSS1P3HM3/89A.
| T500084004AQ | SCR 800V 63A Standard Recovery Chassis, Stud Mount | T500084004AQ.pdf | |
| XC4VSX35-11FF668C | IC FPGA 448 I/O 668FCBGA | XC4VSX35-11FF668C.pdf | |
| XC4008E-1PC84C | IC FPGA 61 I/O 84PLCC | XC4008E-1PC84C.pdf | |
| MCP25625-E/ML | 1/1 Transceiver CAN 28-QFN (6x6) | MCP25625-E/ML.pdf | |
| UJA1075ATW/3V3,118 | Automotive Interface 32-HTSSOP | UJA1075ATW/3V3,118.pdf | |
| SY100S350JC | D-Type Transparent Latch 1 Channel 6:6 IC Differential 28-PLCC (11.5x11.5) | SY100S350JC.pdf | |
| 93AA66AT-I/MNY | IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8TDFN | 93AA66AT-I/MNY.pdf | |
| RT8209BGQW | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 14-WQFN (3.5x3.5) | RT8209BGQW.pdf | |
| LP2951CS-L-3-3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 100mA 8-SOIC | LP2951CS-L-3-3.pdf | |
| TPS75701KTTR | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.22 V ~ 5 V 3A DDPAK/TO-263-5 | TPS75701KTTR.pdf |