| Manufacturer Part Number: | MSS1P3LHM3/89A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 30V 1A Surface Mount MicroSMP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MSS1P3LHM3/89A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MSS1P3LHM3/89A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Wafer Geometry Conversion 28/Jul/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 500mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | 65pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | MicroSMP | |
| Supplier Device Package | MicroSMP | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 4,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MSS1P3LHM3/89A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MSS1P3LHM3/89A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MSS1P3LHM3/89A is new and unused, you can buy MSS1P3LHM3/89A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MSS1P3LHM3/89A.
| VLZ16-GS08 | Zener Diode 16V 500mW Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | VLZ16-GS08.pdf | |
| BC847SE6433BTMA1 | TRANS 2NPN 45V 0.1A SOT363 | BC847SE6433BTMA1.pdf | |
| IXTN30N100L | MOSFET N-CH 1000V 30A SOT-227 | IXTN30N100L.pdf | |
| ADS7886SBDBVT | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR SOT-23-6 | ADS7886SBDBVT.pdf | |
| PCM2912PJT | Stereo Audio Interface 16 b USB 32-TQFP (7x7) | PCM2912PJT.pdf | |
| LTC6078HMS8#TRPBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | LTC6078HMS8#TRPBF.pdf | |
| TS27L2IN | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-DIP | TS27L2IN.pdf | |
| SN74LVC2G79YEPR | IC D-TYPE POS TRG DUAL 8DSBGA | SN74LVC2G79YEPR.pdf | |
| IS43TR16256AL-15HBL-TR | IC DDR3L 4GB 96BGA | IS43TR16256AL-15HBL-TR.pdf | |
| CAT1026WI-30-GT3 | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel 8-SOIC | CAT1026WI-30-GT3.pdf | |
| ISL6560CB | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-SOIC | ISL6560CB.pdf | |
| LTC3616IUDD#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 6A 24-WFQFN Exposed Pad | LTC3616IUDD#TRPBF.pdf | |
| NCV8501D50G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 150mA 8-SOIC | NCV8501D50G.pdf | |
| LP3907TLX-JJ11/NOPB | Linear And Switching Voltage Regulator IC 4 Output Step-Down (Buck) Synchronous (2), Linear (LDO) (2) 2.1MHz 25-WFBGA | LP3907TLX-JJ11/NOPB.pdf |