| Manufacturer Part Number: | MSS1P4-E3/89A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 40V 1A Surface Mount MicroSMP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MSS1P4-E3/89A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MSS1P4-E3/89A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | MicroSMP™ Schottky Rectifiers and TVS Devices | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 550mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | MicroSMP | |
| Supplier Device Package | MicroSMP | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MSS1P4-E3/89A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MSS1P4-E3/89A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MSS1P4-E3/89A is new and unused, you can buy MSS1P4-E3/89A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MSS1P4-E3/89A.
| MDA950-14N1W | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 1400V (1.4kV) 950A Chassis Mount Module | MDA950-14N1W.pdf | |
| 1N750A_T50R | Zener Diode 4.7V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N750A_T50R.pdf | |
| APTM100UM65SAG | MOSFET N-CH 1000V 145A SP6 | APTM100UM65SAG.pdf | |
| GP2M004A065FG | MOSFET N-CH 650V 4A TO220F | GP2M004A065FG.pdf | |
| IRLS630A | MOSFET N-CH 200V 6.5A TO-220F | IRLS630A.pdf | |
| SB3229-E1 | IC DSP PREFIT RHYTHM SIP25 | SB3229-E1.pdf | |
| AD5116BCPZ10-500R7 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 64 Taps Pushbutton Interface 8-LFCSP-UD (2x2) | AD5116BCPZ10-500R7.pdf | |
| MAX4600EWE+ | 2 Circuit IC Switch 1:1 1.25 Ohm 16-SO | MAX4600EWE+.pdf | |
| 74LVC125ABQ,115 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-DHVQFN (2.5x3) | 74LVC125ABQ,115.pdf | |
| SN74LS86ADG4 | XOR (Exclusive OR) IC 4 Channel 14-SOIC | SN74LS86ADG4.pdf | |
| CD74HC4002PWT | NOR Gate IC 2 Channel 14-TSSOP | CD74HC4002PWT.pdf | |
| M58WR032KT70ZB6F TR | IC FLASH 32MBIT 70NS 56VFBGA | M58WR032KT70ZB6F TR.pdf | |
| MIC2514YM5-TR | IC SW HIGH SIDE TTL INPT SOT23-5 | MIC2514YM5-TR.pdf | |
| MAX15026CETD+T | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 14-TDFN-EP (3x3) | MAX15026CETD+T.pdf |