| Manufacturer Part Number: | MSS1P4-M3/89A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 105998 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 1A MICROSMP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MSS1P4-M3/89A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MSS1P4-M3/89A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | DD-19-2014 Rev 0 07/Aug/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 550mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | 50pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | MicroSMP | |
| Supplier Device Package | MicroSMP | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MSS1P4-M3/89A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MSS1P4-M3/89A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MSS1P4-M3/89A is new and unused, you can buy MSS1P4-M3/89A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MSS1P4-M3/89A.
| VS-16CTQ080STRRHM3 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 80V 8A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | VS-16CTQ080STRRHM3.pdf | |
| CURC303-G | DIODE GEN PURP 200V 3A DO214AB | CURC303-G.pdf | |
| RU 3AV1 | DIODE GEN PURP 600V 1.5A AXIAL | RU 3AV1.pdf | |
| 1N1183R | Diode Standard, Reverse Polarity 50V 35A Chassis, Stud Mount DO-5 | 1N1183R.pdf | |
| DME50C010R | TRANS NPN/PNP DARL 50V SMINI5 | DME50C010R.pdf | |
| SSTUB32S869BHLF | IC REDRIVER 14BIT DDR2 150CABGA | SSTUB32S869BHLF.pdf | |
| THS4032ID | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | THS4032ID.pdf | |
| SN74HCT373PWTG4 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-TSSOP | SN74HCT373PWTG4.pdf | |
| IS64WV51216BLL-10CTLA3 | IC SRAM 8MBIT 10NS 44TSOP | IS64WV51216BLL-10CTLA3.pdf | |
| MT46V64M8P-75Z:D | IC DDR SDRAM 512MBIT 66TSOP | MT46V64M8P-75Z:D.pdf | |
| ISL6218CVZA | Processor PMIC 38-TSSOP | ISL6218CVZA.pdf | |
| S-80148CLMC-JI9T2G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | S-80148CLMC-JI9T2G.pdf | |
| ADM1813-10ART-RL7 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-3 | ADM1813-10ART-RL7.pdf | |
| MAX6133BASA41+ | Series Voltage Reference IC ±0.08% 15mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MAX6133BASA41+.pdf | |
| LT3015IT-15#PBF | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -15V 1.5A TO-220-5 | LT3015IT-15#PBF.pdf |