| Manufacturer Part Number: | MSS1P5HM3/89A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 50V 1A Surface Mount MicroSMP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MSS1P5HM3/89A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MSS1P5HM3/89A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Wafer Geometry Conversion 28/Jul/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 680mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 40pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | MicroSMP | |
| Supplier Device Package | MicroSMP | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 4,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MSS1P5HM3/89A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MSS1P5HM3/89A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MSS1P5HM3/89A is new and unused, you can buy MSS1P5HM3/89A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MSS1P5HM3/89A.
| CPT12050 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 50V 60A Chassis Mount TO-244AB | CPT12050.pdf | |
| HSMS-281K-BLKG | RF Diode Schottky - 1 Pair Isolated 20V 1A SOT-363 | HSMS-281K-BLKG.pdf | |
| 1N5238B-TP | Zener Diode 8.7V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5238B-TP.pdf | |
| CZRFR3V0B-HF | Zener Diode 3V 200mW ±2% Surface Mount 1005/SOD-323F | CZRFR3V0B-HF.pdf | |
| NSBC123TPDP6T5G | TRANS PREBIAS NPN 254MW SOT963 | NSBC123TPDP6T5G.pdf | |
| KSC1393OTA | RF Transistor NPN 30V 20mA 700MHz 250mW Through Hole TO-92-3 | KSC1393OTA.pdf | |
| 345RIPLF | IC VERSACLOCK SYNTHESIZER 20QSOP | 345RIPLF.pdf | |
| 8N3QV01FG-0149CDI8 | VCXO IC 350MHz, 312.5MHz, 175MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-0149CDI8.pdf | |
| EP3C120F780I7 | IC FPGA 531 I/O 780FBGA | EP3C120F780I7.pdf | |
| SN74LS06NSR | Inverter IC 6 Channel Open Collector 14-SO | SN74LS06NSR.pdf | |
| IRS10752LTRPBF | IC GATE DRIVER 1CH 100V SOT23 | IRS10752LTRPBF.pdf | |
| LM4130AIM5X-2.5 | Series Voltage Reference IC ±0.05% 20mA SC-74A, SOT-753 | LM4130AIM5X-2.5.pdf | |
| NCV2575D2T-12R4G | Buck, Boost, Buck-Boost Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed 12V 1 Output 1A TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA | NCV2575D2T-12R4G.pdf | |
| MMPF0100NPZES | - Converter, i.MX6 Voltage Regulator IC 12 Output 56-QFN-EP (8x8) | MMPF0100NPZES.pdf |