| Manufacturer Part Number: | MSS1P6HM3/89A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 60V 1A Surface Mount MicroSMP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MSS1P6HM3/89A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MSS1P6HM3/89A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Wafer Geometry Conversion 28/Jul/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 680mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | 40pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | MicroSMP | |
| Supplier Device Package | MicroSMP | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 4,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MSS1P6HM3/89A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MSS1P6HM3/89A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MSS1P6HM3/89A is new and unused, you can buy MSS1P6HM3/89A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MSS1P6HM3/89A.
| TLZ39A-GS18 | Zener Diode 39V 500mW Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TLZ39A-GS18.pdf | |
| 2EZ18D/TR12 | Zener Diode 18V 2W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ18D/TR12.pdf | |
| RN2102CT(TPL3) | TRANS PREBIAS PNP 0.05W CST3 | RN2102CT(TPL3).pdf | |
| SUM110N05-06L-E3 | MOSFET N-CH 55V 110A D2PAK | SUM110N05-06L-E3.pdf | |
| ADF5002BCPZ | IC PRESCALER 18GHZ 16LFCSP | ADF5002BCPZ.pdf | |
| ATMEGA6490A-AUR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 64KB (32K x 16) FLASH 100-TQFP (14x14) | ATMEGA6490A-AUR.pdf | |
| PIC24F08KM101-E/SS | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 8KB (2.75K x 24) FLASH 20-SSOP | PIC24F08KM101-E/SS.pdf | |
| KMPC8378EVRALG | PowerPC e300c4s Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 667MHz 689-TEPBGA II (31x31) | KMPC8378EVRALG.pdf | |
| OPA703NA/250 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | OPA703NA/250.pdf | |
| DS1210SN+T&R | IC CNTRLR CHIP NV IND 16-SOIC | DS1210SN+T&R.pdf | |
| TEA1522T/N2,118 | Converter Offline Flyback Topology 10kHz ~ 200kHz 14-SO | TEA1522T/N2,118.pdf | |
| L6387ED | IC DRIVER HI/LO SIDE HV 8-SOIC | L6387ED.pdf | |
| XC6108C11CGR-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6108C11CGR-G.pdf | |
| ZXRE1004FFTC | Shunt Voltage Reference IC ±3% 20mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | ZXRE1004FFTC.pdf | |
| FAN5355UC02X | Buck Switching Regulator IC Positive Programmable 0.75V 1 Output 800mA 12-UFBGA, WLCSP | FAN5355UC02X.pdf |