| Manufacturer Part Number: | MSS2P2-M3/89A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 20V 2A MICROSMP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MSS2P2-M3/89A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MSS2P2-M3/89A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | DD-19-2014 Rev 0 07/Aug/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 20V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 20V | |
| Capacitance @ Vr, F | 65pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | MicroSMP | |
| Supplier Device Package | MicroSMP | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 4,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MSS2P2-M3/89A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MSS2P2-M3/89A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MSS2P2-M3/89A is new and unused, you can buy MSS2P2-M3/89A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MSS2P2-M3/89A.
| UF4003TA | DIODE GEN PURP 200V 1A DO41 | UF4003TA.pdf | |
| STP10NM60N | MOSFET N-CH 600V 10A TO220 | STP10NM60N.pdf | |
| SIA416DJ-T1-GE3 | MOSFET N-CH 100V 11.3A SC70-6L | SIA416DJ-T1-GE3.pdf | |
| 8N4SV75FC-0073CDI | VCXO IC 312.5MHz 6-CLCC | 8N4SV75FC-0073CDI.pdf | |
| 8N3SV76AC-0139CDI | VCXO IC 170MHz 6-CLCC | 8N3SV76AC-0139CDI.pdf | |
| AD5300BRT-REEL | 8 Bit Digital to Analog Converter 1 SOT-23-6 | AD5300BRT-REEL.pdf | |
| MB90351ESPMC-GS-124E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90350E Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 64-LQFP (12x12) | MB90351ESPMC-GS-124E1.pdf | |
| MB90346ESPF-GS-209E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340E Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90346ESPF-GS-209E1.pdf | |
| LM8328TMX/NOPB | Mobile Communications Interface 25-DSBGA (2x2) | LM8328TMX/NOPB.pdf | |
| MAX9024AUD | Comparator General Purpose CMOS, Rail-to-Rail, TTL 14-TSSOP | MAX9024AUD.pdf | |
| SN74LVC1G74RSE2 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 8UQFN | SN74LVC1G74RSE2.pdf | |
| TPS2819DBVTG4 | IC NONINVERT FET DRVR SOT-23-5 | TPS2819DBVTG4.pdf | |
| EL1848IWT-T7A | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) 400mA TSOT-23-8 | EL1848IWT-T7A.pdf | |
| MAX6467US16D3+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-143-4 | MAX6467US16D3+T.pdf |