| Manufacturer Part Number: | MSS2P3-M3/89A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 310439 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 30V 2A MICROSMP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MSS2P3-M3/89A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MSS2P3-M3/89A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | DD-19-2014 Rev 0 07/Aug/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | 65pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | MicroSMP | |
| Supplier Device Package | MicroSMP | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MSS2P3-M3/89A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MSS2P3-M3/89A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MSS2P3-M3/89A is new and unused, you can buy MSS2P3-M3/89A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MSS2P3-M3/89A.
| MBRTA500200R | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 200V 250A Chassis Mount Three Tower | MBRTA500200R.pdf | |
| 1N6019C | Zener Diode 62V 500mW ±2% Through Hole DO-35 | 1N6019C.pdf | |
| IXTQ74N15T | MOSFET N-CH 150V 74A TO-3P | IXTQ74N15T.pdf | |
| IPB120N06S402ATMA2 | MOSFET N-CH 60V 120A TO263-3 | IPB120N06S402ATMA2.pdf | |
| IRFPC40 | MOSFET N-CH 600V 6.8A TO-247AC | IRFPC40.pdf | |
| IPI80N06S4L07AKSA1 | MOSFET N-CH 60V 80A TO262-3 | IPI80N06S4L07AKSA1.pdf | |
| Z8F0823PH005EG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 5MHz 8KB (8K x 8) FLASH | Z8F0823PH005EG.pdf | |
| PIC32MX130F128H-50I/MR | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-QFN Exposed Pad (9x9) | PIC32MX130F128H-50I/MR.pdf | |
| DS2405Z/T&R | Interface SOT-223-3 | DS2405Z/T&R.pdf | |
| MC100LVEL31DT | IC D-TYPE POS TRG SNGL 8TSSOP | MC100LVEL31DT.pdf | |
| LTC3109IGN#TRPBF | Energy Harvesting PMIC 20-SSOP | LTC3109IGN#TRPBF.pdf | |
| MAX6709IUB+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 4 Channel 10-uMAX | MAX6709IUB+T.pdf | |
| MAX6865UK43D4S+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | MAX6865UK43D4S+T.pdf | |
| AP7343D-10FS4-7B | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1V 300mA X2-DFN1010-4 | AP7343D-10FS4-7B.pdf |