| Manufacturer Part Number: | MSS2P3HM3/89A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 30V 2A Surface Mount MicroSMP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MSS2P3HM3/89A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MSS2P3HM3/89A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Wafer Geometry Conversion 28/Jul/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | 65pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | MicroSMP | |
| Supplier Device Package | MicroSMP | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 4,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MSS2P3HM3/89A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MSS2P3HM3/89A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MSS2P3HM3/89A is new and unused, you can buy MSS2P3HM3/89A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MSS2P3HM3/89A.
| BYM359X-1500,127 | RF Diode Standard - 1 Pair Series Connection 1500V 10A TO-220-3 | BYM359X-1500,127.pdf | |
| JAN1N4464C | Zener Diode 9.1V 1.5W ±2% Through Hole DO-41 | JAN1N4464C.pdf | |
| JANS2N3763 | TRANS PNP 60V 1.5A TO-39 | JANS2N3763.pdf | |
| ZXMN3B01FTA | MOSFET N-CH 30V 1.7A SOT23-3 | ZXMN3B01FTA.pdf | |
| STP13NM50N | MOSFET N-CH 500V 12A TO-220 | STP13NM50N.pdf | |
| MB90387SPMT-G-364SN-YE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90385 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 48-LQFP (7x7) | MB90387SPMT-G-364SN-YE1.pdf | |
| R5F21162SP#U0 | R8C R8C/1x/16 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-LSSOP | R5F21162SP#U0.pdf | |
| MC68HC11E1CFN2R2 | HC11 HC11 Microcontroller IC 8-Bit 3MHz ROMless 52-PLCC (19.1x19.1) | MC68HC11E1CFN2R2.pdf | |
| MPC8323EZQADDC | PowerPC e300c2 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 266MHz 516-FPBGA (27x27) | MPC8323EZQADDC.pdf | |
| MAX1488EEPD | 4/0 Driver RS232 14-PDIP | MAX1488EEPD.pdf | |
| ISD1964SYI | Voice Record/Playback IC Multiple Message 42.6 ~ 128 Sec Pushbutton 28-SOIC | ISD1964SYI.pdf | |
| AN7511 | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 8-DIP | AN7511.pdf | |
| LT1012ACS8#TRPBF | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SO | LT1012ACS8#TRPBF.pdf | |
| TC4626COE713 | IC MOSFET DVR INV 1.5A 16SOIC | TC4626COE713.pdf | |
| TLC7725IDRG4 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-SOIC | TLC7725IDRG4.pdf |