| Manufacturer Part Number: | MTP23P06V |
|---|---|
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET P-CH 60V 23A TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MTP23P06V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MTP23P06V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 03/Jan/2008 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | ON Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET P-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 23A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 120 mOhm @ 11.5A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 50nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1620pF @ 25V | |
| Power - Max | 90W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MTP23P06V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MTP23P06V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of ON Semiconductor all series components. The condition of MTP23P06V is new and unused, you can buy MTP23P06V ON Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MTP23P06V.
| BZT52C3V9S-7-F | Zener Diode 3.9V 200mW ±5% Surface Mount SOD-323 | BZT52C3V9S-7-F.pdf | |
| CS210006-CZZ | IC SYNTHESIZER & CLK MULT 10MSOP | CS210006-CZZ.pdf | |
| AD5685RARUZ-RL7 | 14 Bit Digital to Analog Converter 4 16-TSSOP | AD5685RARUZ-RL7.pdf | |
| MB90F394HAPMCR-GS | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90390 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 384KB (384K x 8) FLASH 120-LQFP (16x16) | MB90F394HAPMCR-GS.pdf | |
| TAS5751MDCA | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class D 48-HTSSOP | TAS5751MDCA.pdf | |
| CD74AC32E | OR Gate IC 4 Channel 14-PDIP | CD74AC32E.pdf | |
| S29GL512S11TFIV20 | IC FLASH 512MBIT 110NS 56TSOP | S29GL512S11TFIV20.pdf | |
| AT24C512C-SHD-T | IC EEPROM 512KBIT 1MHZ 8SOIC | AT24C512C-SHD-T.pdf | |
| IS61QDPB42M36A1-500M3LI | IC SRAM 72MB 500MHZ 165BGA | IS61QDPB42M36A1-500M3LI.pdf | |
| LM2593HVSX-5.0/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 2A TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA | LM2593HVSX-5.0/NOPB.pdf | |
| MAX5097AATE+ | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1.24V (3.3V) 1 Output 600mA 16-WQFN Exposed Pad | MAX5097AATE+.pdf |