| Manufacturer Part Number: | MTP2955V |
|---|---|
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET P-CH 60V 12A TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MTP2955V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MTP2955V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 30/Jun/2004 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | ON Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET P-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 12A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 230 mOhm @ 6A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 30nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 770pF @ 25V | |
| Power - Max | 60W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MTP2955V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MTP2955V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of ON Semiconductor all series components. The condition of MTP2955V is new and unused, you can buy MTP2955V ON Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MTP2955V.
| VS-30CPH03PBF | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 300V 15A Through Hole TO-247-3 | VS-30CPH03PBF.pdf | |
| TLZ39G-GS18 | Zener Diode 39V 500mW Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TLZ39G-GS18.pdf | |
| 1N5372/TR8 | Zener Diode 62V 5W ±20% Through Hole T-18 | 1N5372/TR8.pdf | |
| MMSZ4679T1 | Zener Diode 2V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ4679T1.pdf | |
| APTM50HM75SCTG | MOSFET 4N-CH 500V 46A SP4 | APTM50HM75SCTG.pdf | |
| FGH40N60SFDTU_F085 | IGBT Field Stop 600V 80A 290W Through Hole TO-247 | FGH40N60SFDTU_F085.pdf | |
| LMK00101SQE/NOPB | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Translator IC 200MHz 32-WFQFN Exposed Pad | LMK00101SQE/NOPB.pdf | |
| 8N4Q001KG-0051CDI | Clock Oscillator IC 672.1562MHz, 696.4375MHz, 710.3125MHz, 710.3125MHz 10-CLCC | 8N4Q001KG-0051CDI.pdf | |
| MAX548AEUA+T | 8 Bit Digital to Analog Converter 2 8-uMAX | MAX548AEUA+T.pdf | |
| M1AGL1000V5-FGG144 | IC FPGA 97 I/O 144FBGA | M1AGL1000V5-FGG144.pdf | |
| 89HP0608RZBAB | Buffer, ReDriver 8 Channel 6.25Gbps 100-CABGA (9x9) | 89HP0608RZBAB.pdf | |
| MT90826AL1 | Telecom IC Switch 160-MQFP (28x28) | MT90826AL1.pdf | |
| OPA380AIDG4 | Transimpedance Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | OPA380AIDG4.pdf | |
| MAX3747EUB+T | Limiting Amplifier IC Data Quantizer, Optical Receivers 10-uMAX | MAX3747EUB+T.pdf | |
| 71V3559S75BQI8 | IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 165CABGA | 71V3559S75BQI8.pdf |