| Manufacturer Part Number: | MUH1PB-M3/89A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 1A MICROSMP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MUH1PB-M3/89A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MUH1PB-M3/89A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 40ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | MicroSMP | |
| Supplier Device Package | MicroSMP | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 4,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MUH1PB-M3/89A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MUH1PB-M3/89A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MUH1PB-M3/89A is new and unused, you can buy MUH1PB-M3/89A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MUH1PB-M3/89A.
| K2200E70AP | Diac/Sidac Thyristor 205 ~ 230V 1A TO-92 | K2200E70AP.pdf | |
| PMN20EN,115 | MOSFET N-CH 30V 6TSOP | PMN20EN,115.pdf | |
| ADC1213S080HN/C1,5 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 32-HVQFN (7x7) | ADC1213S080HN/C1,5.pdf | |
| EPM7512BFC256-7 | IC CPLD 512MC 7.5NS 256FBGA | EPM7512BFC256-7.pdf | |
| EP3SE50F780C4L | IC FPGA 488 I/O 780FBGA | EP3SE50F780C4L.pdf | |
| ATMEGA645P-MU | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 64KB (32K x 16) FLASH 64-QFN (9x9) | ATMEGA645P-MU.pdf | |
| OPA1612AID | Audio Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | OPA1612AID.pdf | |
| TS1004IT14T | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | TS1004IT14T.pdf | |
| 74ALVC00PW,112 | NAND Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | 74ALVC00PW,112.pdf | |
| M25P16-VMF3TPB | IC FLASH 16MBIT 75MHZ 16SO | M25P16-VMF3TPB.pdf | |
| MT48LC4M32B2B5-6A:L TR | IC SDRAM 128MBIT 166MHZ VFBGA | MT48LC4M32B2B5-6A:L TR.pdf | |
| CY7C1512V18-167BZC | IC SRAM 72MBIT 167MHZ 165FBGA | CY7C1512V18-167BZC.pdf | |
| S-80917CNNB-G8MT2G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-82AB | S-80917CNNB-G8MT2G.pdf | |
| S-1312B13-A4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.3V 150mA HSNT-4-A | S-1312B13-A4T1U3.pdf |