| Manufacturer Part Number: | MUH1PC-M3/89A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 150V 1A MICROSMP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MUH1PC-M3/89A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MUH1PC-M3/89A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 40ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | MicroSMP | |
| Supplier Device Package | MicroSMP | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 4,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MUH1PC-M3/89A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MUH1PC-M3/89A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MUH1PC-M3/89A is new and unused, you can buy MUH1PC-M3/89A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MUH1PC-M3/89A.
| VS-150SQ045TR | Diode Schottky 45V 15A Through Hole DO-204AR | VS-150SQ045TR.pdf | |
| MMSZ5255B-HE3-08 | Zener Diode 28V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5255B-HE3-08.pdf | |
| SZMMBZ5250ELT1G | Zener Diode 20V 225mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | SZMMBZ5250ELT1G.pdf | |
| BLF278/01,112 | RF Mosfet 2 N-Channel (Dual) Common Source 50V 100mA 108MHz 22dB 300W CDFM4 | BLF278/01,112.pdf | |
| MAX150BEWP+ | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Flash 20-SOIC W | MAX150BEWP+.pdf | |
| W681310SG | PCM Interface 8 b PCM Audio Interface 20-SOP | W681310SG.pdf | |
| LT1213ACN8#PBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | LT1213ACN8#PBF.pdf | |
| 74AUP1G14GS,132 | Inverter IC 1 Channel Schmitt Trigger 6-XSON, SOT1202 (1x1) | 74AUP1G14GS,132.pdf | |
| 74LVC1G123DCTTE4 | Monostable Multivibrator 18.5ns SM8 | 74LVC1G123DCTTE4.pdf | |
| LTC3530EMS#PBF | Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.8V 1 Output 600mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | LTC3530EMS#PBF.pdf | |
| LT1764EFE#TRPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.21 V ~ 20 V 3A 16-TSSOP-EP | LT1764EFE#TRPBF.pdf | |
| MIC5190BMM | Linear Regulator Controller IC Positive Adjustable 1 Output 10-MSOP | MIC5190BMM.pdf |