| Manufacturer Part Number: | MWI60-12T6K |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Trench Three Phase Inverter 1200V 58A 200W Chassis Mount E1 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MWI60-12T6K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MWI60-12T6K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Part Status | Active | |
| IGBT Type | Trench | |
| Configuration | Three Phase Inverter | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 58A | |
| Power - Max | 200W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.3V @ 15V, 35A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 500µA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 2.53nF @ 25V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | Yes | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | E1 | |
| Supplier Device Package | E1 | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MWI60-12T6K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MWI60-12T6K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of MWI60-12T6K is new and unused, you can buy MWI60-12T6K IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MWI60-12T6K.
| JANTXV1N746CUR-1 | Zener Diode 3.3V 500mW ±2% Surface Mount DO-213AA | JANTXV1N746CUR-1.pdf | |
| DTA143EUAT106 | TRANS PREBIAS PNP 200MW UMT3 | DTA143EUAT106.pdf | |
| DSD1792ADB | DAC, Audio 24 bit 200k DSD, PCM 28-SSOP | DSD1792ADB.pdf | |
| LTC2418CGN#PBF | 24 Bit Analog to Digital Converter 8, 16 Input 1 Sigma-Delta 28-SSOP | LTC2418CGN#PBF.pdf | |
| AD7476ABRMZ | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-MSOP | AD7476ABRMZ.pdf | |
| STM32L476VGT6 | ARM® Cortex®-M4 STM32L4 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 1MB (1M x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | STM32L476VGT6.pdf | |
| Z8F0131QJ020EG | eZ8 Encore!® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1KB (1K x 8) FLASH | Z8F0131QJ020EG.pdf | |
| SAF-XC164D-8F20F BB | C166SV2 XC16x Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | SAF-XC164D-8F20F BB.pdf | |
| XRT75VL00IVTR-F | Telecom IC 52-TQFP (10x10) | XRT75VL00IVTR-F.pdf | |
| TL074ACDRE4 | J-FET Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | TL074ACDRE4.pdf | |
| TLE2064INE4 | J-FET Amplifier 4 Circuit 14-PDIP | TLE2064INE4.pdf | |
| EL5211IYE-T13 | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-HMSOP | EL5211IYE-T13.pdf | |
| SN74AHCT240DWR | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74AHCT240DWR.pdf | |
| MAX8903CETI+ | IC DC/DC CHARGER LI+ 2A 28-TQFN | MAX8903CETI+.pdf | |
| MAX626CSA+T | IC DRIVER MOSFET DUAL 8-SOIC | MAX626CSA+T.pdf |