| Manufacturer Part Number: | NDS7002A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 426010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 60V 280MA SOT-23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NDS7002A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NDS7002A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | High Voltage Switches for Power Processing SMPS Power Switch | |
| PCN Design/Specification | Mold Compound 12/Dec/2007 | |
| PCN Assembly/Origin | SOT23 Manufacturing Source 31/May2013 | |
| PCN Packaging | Binary Year Code Marking 15/Jan/2014 Black Plastic Reel Update 30/Jun/2015 | |
| Online Catalog | N-Channel Logic Level Gate FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 280mA (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 2 Ohm @ 500mA, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.5V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | - | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 50pF @ 25V | |
| Power - Max | 300mW | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23 (TO-236AB) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NDS7002A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NDS7002A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of NDS7002A is new and unused, you can buy NDS7002A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NDS7002A.
| BZG03C75TR3 | Zener Diode 75V 1.25W Surface Mount DO-214AC | BZG03C75TR3.pdf | |
| JANTX1N4614CUR-1 | Zener Diode 1.8V 500mW ±2% Surface Mount DO-213AA | JANTX1N4614CUR-1.pdf | |
| MTZJT-7210C | Zener Diode 10V 500mW ±3% Through Hole MSD | MTZJT-7210C.pdf | |
| DCX123JH-7 | TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT563 | DCX123JH-7.pdf | |
| PMBS3906,215 | TRANS PNP 40V 0.1A SOT23 | PMBS3906,215.pdf | |
| 8N4SV75EC-0015CDI | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N4SV75EC-0015CDI.pdf | |
| DG408DVZ | 1 Circuit IC Switch 8:1 100 Ohm 16-TSSOP | DG408DVZ.pdf | |
| MAX3084EPA+ | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 8-PDIP | MAX3084EPA+.pdf | |
| CD4076BM | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC | CD4076BM.pdf | |
| SN74ABT533ADW | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SOIC | SN74ABT533ADW.pdf | |
| SN74LVTH162373DL | D-Type Transparent Latch 2 Channel 8:8 IC Tri-State 48-SSOP | SN74LVTH162373DL.pdf | |
| 74LVX138MTC | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-TSSOP | 74LVX138MTC.pdf | |
| ICE3BR1065JFXKSA2 | Converter Offline Flyback Topology 67kHz PG-TO220-6 | ICE3BR1065JFXKSA2.pdf | |
| TPS3813K33QDBVRQ1 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-6 | TPS3813K33QDBVRQ1.pdf | |
| S-1335D11-N4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.1V 150mA SC-82AB | S-1335D11-N4T1U3.pdf |