| Manufacturer Part Number: | NDS8410A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 30V 10.8A 8-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NDS8410A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NDS8410A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 10.8A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 12 mOhm @ 10.8A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 22nC @ 5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1620pF @ 15V | |
| Power - Max | 1W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-SO | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NDS8410A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NDS8410A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of NDS8410A is new and unused, you can buy NDS8410A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NDS8410A.
| SE20AFBHM3/6B | DIODE ESD 1.3A 100V DO-221AC | SE20AFBHM3/6B.pdf | |
| ADC0808S125HW/C1,5 | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 48-HTQFP | ADC0808S125HW/C1,5.pdf | |
| EX64-FTQG100 | IC FPGA 56 I/O 100TQFP | EX64-FTQG100.pdf | |
| MSP430F5634IPZR | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 192KB (192K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MSP430F5634IPZR.pdf | |
| R5F2L358CNFP#U0 | R8C R8C/Lx/35C Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH 52-LQFP (10x10) | R5F2L358CNFP#U0.pdf | |
| MC8640DTVU1250HE | PowerPC e600 Microprocessor IC MPC86xx 2 Core, 32-Bit 1.25GHz 1023-FCCBGA (33x33) | MC8640DTVU1250HE.pdf | |
| TCA6424ARGJR | I/O Expander 24 I²C, SMBus 400kHz 32-UQFN Exposed Pad (5x5) | TCA6424ARGJR.pdf | |
| MAX9034ASD+ | Comparator General Purpose CMOS, Rail-to-Rail, TTL 14-SOIC | MAX9034ASD+.pdf | |
| LT1675CGN#TRPBF | IC MUX RGB HISPEED TRIPLE 16SSOP | LT1675CGN#TRPBF.pdf | |
| SN74LVTH32373ZKER | D-Type Transparent Latch 4 Channel 8:8 IC Tri-State 96-PBGA MICROSTAR (13.6x5.6) | SN74LVTH32373ZKER.pdf | |
| M27W402-100B6 | IC OTP 4KBIT 100NS 40DIP | M27W402-100B6.pdf | |
| LNK4023S-TL | Converter Offline Flyback Topology 65kHz SOT-23-6 | LNK4023S-TL.pdf | |
| BQ26220PW | Battery Battery Monitor IC Lithium-Ion 8-TSSOP | BQ26220PW.pdf | |
| UBA2074T/N1,518 | IC DRIVER FULL BRIDGE 28SOIC | UBA2074T/N1,518.pdf | |
| MIC2546-2BTS-TR | IC SW CURR LIMIT DUAL 16-TSSOP | MIC2546-2BTS-TR.pdf |