| Manufacturer Part Number: | NDS9400A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET P-CH 30V 3.4A 8-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NDS9400A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NDS9400A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 27/Feb/2012 | |
| PCN Design/Specification | Mold Compound 12/Dec/2007 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET P-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 3.4A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 130 mOhm @ 1A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.8V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 25nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 350pF @ 10V | |
| Power - Max | 1W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-SO | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NDS9400A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NDS9400A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of NDS9400A is new and unused, you can buy NDS9400A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NDS9400A.
| S3KHE3/57T | Diode Standard 800V 3A Surface Mount DO-214AB, (SMC) | S3KHE3/57T.pdf | |
| 9DB403DFLFT | IC BUFFER 4OUTPUT DIFF 28-SSOP | 9DB403DFLFT.pdf | |
| MK30DX64VMC7 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K30 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 64KB (64K x 8) FLASH 121-MAPBGA (8x8) | MK30DX64VMC7.pdf | |
| MB90548GHDSPQC-G-324ERE2 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90545G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-PQFP (14x20) | MB90548GHDSPQC-G-324ERE2.pdf | |
| ISL32273EIBZ | 0/4 Receiver RS422, RS485 16-SOIC | ISL32273EIBZ.pdf | |
| AT27C010-55TC | IC OTP 1MBIT 55NS 32TSOP | AT27C010-55TC.pdf | |
| AT27LV512A-15TC | IC OTP 512KBIT 150NS 28TSOP | AT27LV512A-15TC.pdf | |
| TPS3895PDRYR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 6-SON (1.45x1) | TPS3895PDRYR.pdf | |
| XC6121E532MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121E532MR-G.pdf | |
| RT9080-18GQZ | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 600mA 4-ZQFN (1x1) | RT9080-18GQZ.pdf |