| Manufacturer Part Number: | NDS9430A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET P-CH 20V 5.3A 8-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NDS9430A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NDS9430A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 03/Dec/2009 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET P-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 5.3A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 50 mOhm @ 5.3A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 50nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 950pF @ 15V | |
| Power - Max | 1W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-SO | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NDS9430A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NDS9430A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of NDS9430A is new and unused, you can buy NDS9430A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NDS9430A.
| 2SA2151 | TRANS PNP 200V 15A TO3P | 2SA2151.pdf | |
| BSP324 E6327 | MOSFET N-CH 400V 170MA SOT-223 | BSP324 E6327.pdf | |
| STC03DE170HV | TRANS ESBT 1700V 3A TO247-4LHV | STC03DE170HV.pdf | |
| 8N3DV85EC-0108CDI | VCXO IC 100MHz, 100MHz 6-CLCC | 8N3DV85EC-0108CDI.pdf | |
| 8N4Q001FG-0084CDI8 | Clock Oscillator IC 622.08MHz, 669.3266MHz, 622.08MHz, 669.3266MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-0084CDI8.pdf | |
| 8N4QV01FG-1020CDI | VCXO IC 106.25MHz, 125MHz, 156.25MHz, 212.5MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-1020CDI.pdf | |
| LTC2758BCLX#PBF | 18 Bit Digital to Analog Converter 2 48-LQFP (7x7) | LTC2758BCLX#PBF.pdf | |
| ADM213EARUZ-REEL7 | 4/5 Transceiver Full RS232 28-TSSOP | ADM213EARUZ-REEL7.pdf | |
| MAX966EUA | Comparator General Purpose Open-Drain, Rail-to-Rail 8-uMAX | MAX966EUA.pdf | |
| 74HC4020PW,112 | IC 14STAGE BINARY RIPPLE 16TSSOP | 74HC4020PW,112.pdf | |
| SST39LF402C-55-4C-MAQE-T | IC FLASH 4MBIT 55NS 48WFBGA | SST39LF402C-55-4C-MAQE-T.pdf | |
| CY14B104NA-ZS20XI | IC NVSRAM 4MBIT 20NS 44TSOP | CY14B104NA-ZS20XI.pdf | |
| MT46V16M16TG-5G:F TR | IC DDR SDRAM 256MBIT 5NS 66TSOP | MT46V16M16TG-5G:F TR.pdf | |
| LTC3626EUDC#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 2.5A 20-WFQFN Exposed Pad | LTC3626EUDC#TRPBF.pdf | |
| LM2679SDX-12 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 5A 14-VDFN Exposed Pad | LM2679SDX-12.pdf |