| Manufacturer Part Number: | NDS9953A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET 2P-CH 30V 2.9A 8-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NDS9953A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NDS9953A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | 2 P-Channel (Dual) | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 2.9A | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 130 mOhm @ 1A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.8V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 25nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 350pF @ 10V | |
| Power - Max | 900mW | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-SO | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NDS9953A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NDS9953A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of NDS9953A is new and unused, you can buy NDS9953A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NDS9953A.
| RB058L-60TE25 | DIODE SCHOTTKY 60V 3A PMDS | RB058L-60TE25.pdf | |
| SML4754AHE3/5A | Zener Diode 39V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) | SML4754AHE3/5A.pdf | |
| T700102504BY | SCR 1000V Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-209 Variation | T700102504BY.pdf | |
| PTFA210701FV4R250XTMA1 | RF Mosfet LDMOS 30V 550mA 2.14GHz 16.5dB 18W H-37265-2 | PTFA210701FV4R250XTMA1.pdf | |
| 2SK4197LS | MOSFET N-CH 600V 3.5A TO-220FI | 2SK4197LS.pdf | |
| IRF7463 | MOSFET N-CH 30V 14A 8-SOIC | IRF7463.pdf | |
| J112 | JFET N-Channel 35V 5mA @ 15V 625mW Through Hole TO-92-3 | J112.pdf | |
| X9421WV14Z-2.7T1 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 64 Taps SPI Interface 14-TSSOP | X9421WV14Z-2.7T1.pdf | |
| DSPIC33EP512GM710-E/BG | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 512KB (170K x 24) FLASH 121-TFBGA (10x10) | DSPIC33EP512GM710-E/BG.pdf | |
| M2S005-FGG484 | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 5K Logic Modules 128KB 64KB 166MHz 484-FPBGA (23x23) | M2S005-FGG484.pdf | |
| HA5351IBZ | Sample and Hold Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | HA5351IBZ.pdf | |
| THS4150ID | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 8-SOIC | THS4150ID.pdf | |
| S29AS008J70TFI043 | IC FLASH MEM 8MBIT 48TSOP | S29AS008J70TFI043.pdf | |
| W25Q32DWSSIG TR | IC FLASH 32MBIT 104MHZ 8SOIC | W25Q32DWSSIG TR.pdf | |
| MAX794ESE+ | Supervisor Open Drain, Push-Pull 1 Channel 16-SOIC | MAX794ESE+.pdf |