| Manufacturer Part Number: | NE555V |
|---|---|
| Manufacturer: | T-I |
| Product Category: | Clock/Timing - Programmable Timers and Oscillators |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) IC 100kHz 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NE555V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NE555V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | SnPb MDIP Devices 11/Feb/2014 Reactivation Revision A 05/Mar/2014 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Clock/Timing - Programmable Timers and Oscillators | |
| Manufacturer | T I | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) | |
| Count | - | |
| Frequency | 100kHz | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 16 V | |
| Current - Supply | 10mA | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) | |
| Supplier Device Package | 8-PDIP | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 40 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NE555V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NE555V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of T-I all series components. The condition of NE555V is new and unused, you can buy NE555V T-I with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NE555V.
| STPS20120CR | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 120V 10A Through Hole TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | STPS20120CR.pdf | |
| 1PMT5919AE3/TR13 | Zener Diode 5.6V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5919AE3/TR13.pdf | |
| IRFB52N15DPBF | MOSFET N-CH 150V 51A TO-220AB | IRFB52N15DPBF.pdf | |
| NTLUS3A40PZTBG | MOSFET P-CH 20V 4A 6UDFN | NTLUS3A40PZTBG.pdf | |
| SN65C1167EPW | 2/2 Transceiver Full RS422, RS485 16-TSSOP | SN65C1167EPW.pdf | |
| PCA82C250T/N4,115 | 1/1 Transceiver Half CAN 8-SO | PCA82C250T/N4,115.pdf | |
| SN74ALVC245DWR | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74ALVC245DWR.pdf | |
| SN74AHCT86NSR | XOR (Exclusive OR) IC 4 Channel 14-SO | SN74AHCT86NSR.pdf | |
| SN74LVC1G08DCKJ | AND Gate IC 1 Channel SC-70-5 | SN74LVC1G08DCKJ.pdf | |
| LTC3828EG#TRPBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 28-SSOP | LTC3828EG#TRPBF.pdf | |
| LT3480IDD#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.79V 1 Output 2A 10-WFDFN Exposed Pad | LT3480IDD#TRPBF.pdf |