| Manufacturer Part Number: | NJM78L02A |
|---|---|
| Manufacturer: | NJR Corporation/NJRC |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.6V 100mA TO-92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NJM78L02A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NJM78L02A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NJR Corporation/NJRC | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 2.6V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 30V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NJM78L02A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NJM78L02A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NJR Corporation/NJRC all series components. The condition of NJM78L02A is new and unused, you can buy NJM78L02A NJR Corporation/NJRC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NJM78L02A.
| BAS28-7 | Diode Array 2 Independent Standard 85V 215mA (DC) Surface Mount TO-253-4, TO-253AA | BAS28-7.pdf | |
| FMB-2204 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 20A Through Hole TO-220-3 Full Pack | FMB-2204.pdf | |
| ZXT10N50DE6TC | TRANS NPN 50V 3A SOT23-6 | ZXT10N50DE6TC.pdf | |
| 8N4Q001EG-1147CDI8 | Clock Oscillator IC 100MHz, 400MHz, 1GHz, 1GHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-1147CDI8.pdf | |
| PIC12F752-E/MF | PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 8-DFN-EP (3x3) | PIC12F752-E/MF.pdf | |
| LMV824IDGVRE4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TVSOP | LMV824IDGVRE4.pdf | |
| IDT71P73604S200BQ | IC SRAM 18MBIT 200MHZ 165CABGA | IDT71P73604S200BQ.pdf | |
| IDT71V3558S133PF | IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP | IDT71V3558S133PF.pdf | |
| MC44608P100 | Converter Offline Flyback Topology 100kHz 8-PDIP | MC44608P100.pdf | |
| LT3476EUHF#TRPBF | LED Driver IC 4 Output DC DC Regulator Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) PWM Dimming 1.5A (Switch) 38-QFN (5x7) | LT3476EUHF#TRPBF.pdf | |
| LM2737MTC/NOPB | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 14-TSSOP | LM2737MTC/NOPB.pdf | |
| NCV8170BMX330TCG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 150mA 4-XDFN (1x1) | NCV8170BMX330TCG.pdf | |
| S-13R1E2J-A4T2U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.85V 150mA HSNT-4-B | S-13R1E2J-A4T2U3.pdf | |
| RT9018A-25GQW | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed or Adjustable 1 Output 2.5V, Adjustable 3A 10-WDFN (3x3) | RT9018A-25GQW.pdf | |
| AS7806ADTR-E1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 6V 1A TO-252-2 | AS7806ADTR-E1.pdf |