| Manufacturer Part Number: | NJM78L02L2A |
|---|---|
| Manufacturer: | NJR Corporation/NJRC |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.6V 100mA TO-92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NJM78L02L2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NJM78L02L2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NJR Corporation/NJRC | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 2.6V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 30V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NJM78L02L2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NJM78L02L2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NJR Corporation/NJRC all series components. The condition of NJM78L02L2A is new and unused, you can buy NJM78L02L2A NJR Corporation/NJRC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NJM78L02L2A.
| CDBER0230L-HF | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0503 | CDBER0230L-HF.pdf | |
| 1N5338AE3/TR8 | Zener Diode 5.1V 5W ±10% Through Hole T-18 | 1N5338AE3/TR8.pdf | |
| IXTC200N10T | MOSFET N-CH 100V 101A ISOPLUS220 | IXTC200N10T.pdf | |
| 2SK3747 | MOSFET N-CH 1500V 2A TO-3PML | 2SK3747.pdf | |
| 8N4DV85EC-0067CDI8 | VCXO IC 192MHz, 192MHz 6-CLCC | 8N4DV85EC-0067CDI8.pdf | |
| X1227V8Z-2.7 | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | X1227V8Z-2.7.pdf | |
| PIC32MX764F128LT-I/PT | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-TQFP (12x12) | PIC32MX764F128LT-I/PT.pdf | |
| MB90497GPFM-G-167-BND | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90495G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 64-LQFP (12x12) | MB90497GPFM-G-167-BND.pdf | |
| M38802M2-XXXHP | 740 740/38000 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) Mask ROM | M38802M2-XXXHP.pdf |