| Manufacturer Part Number: | NJM78L05A |
|---|---|
| Manufacturer: | NJR Corporation/NJRC |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 100mA TO-92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NJM78L05A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NJM78L05A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NJR Corporation/NJRC | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 5V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 30V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NJM78L05A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NJM78L05A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NJR Corporation/NJRC all series components. The condition of NJM78L05A is new and unused, you can buy NJM78L05A NJR Corporation/NJRC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NJM78L05A.
| KBPM208G | DIODE BRIDGE 800V 2A KBPM | KBPM208G.pdf | |
| HSMP-381F-TR2G | RF Diode PIN - 1 Pair Common Cathode 100V 1A SOT-323 | HSMP-381F-TR2G.pdf | |
| CZRF52C3V3 | Zener Diode 3.3V 200mW ±5% Surface Mount 1005/SOD-323F | CZRF52C3V3.pdf | |
| 2STN1550 | TRANS NPN 50V 5A SOT-223 | 2STN1550.pdf | |
| IXGH25N100U1 | IGBT 1000V 50A 200W Through Hole TO-247AD (IXGH) | IXGH25N100U1.pdf | |
| ICS8543BGIT | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 650MHz 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | ICS8543BGIT.pdf | |
| 8N3DV85BC-0003CDI | VCXO IC 622.08MHz, 625MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0003CDI.pdf | |
| STM8AF6248TDY | STM8A Automotive, AEC-Q100, STM8A Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (16K x 8) FLASH | STM8AF6248TDY.pdf | |
| MSP430F6736AIPNR | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MSP430F6736AIPNR.pdf | |
| KMPC8540PX667LC | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 667MHz 783-FCPBGA (29x29) | KMPC8540PX667LC.pdf | |
| MAX4501CUK+T | 1 Circuit IC Switch 1:1 250 Ohm SOT-23-5 | MAX4501CUK+T.pdf | |
| MAX3232EIPWRQ1 | 2/2 Transceiver Full RS232 16-TSSOP | MAX3232EIPWRQ1.pdf | |
| SAA7135HL/V101,518 | Video/Stereo Decoder IC TV 128-LQFP (14x20) | SAA7135HL/V101,518.pdf | |
| CPC7593ZATR | Telecom IC Line Card Access Switch 20-SOIC | CPC7593ZATR.pdf | |
| 74HC273D-Q100J | IC FLIP FLOP OCT D POS 20SOIC | 74HC273D-Q100J.pdf |