| Manufacturer Part Number: | NJM78L05L2A |
|---|---|
| Manufacturer: | NJR Corporation/NJRC |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 100mA TO-92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NJM78L05L2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NJM78L05L2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NJR Corporation/NJRC | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 5V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 30V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NJM78L05L2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NJM78L05L2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NJR Corporation/NJRC all series components. The condition of NJM78L05L2A is new and unused, you can buy NJM78L05L2A NJR Corporation/NJRC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NJM78L05L2A.
| CRNB25-1200 | Diode Standard 1200V (1.2kV) 15.9A Through Hole TO-220AB | CRNB25-1200.pdf | |
| RGP10MHE3/53 | Diode Standard 1000V (1kV) 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | RGP10MHE3/53.pdf | |
| UNR31AM00L | TRANS PREBIAS PNP 100MW SSSMINI3 | UNR31AM00L.pdf | |
| RCD060N25TL | MOSFET N-CH 250V 6A CPT3 | RCD060N25TL.pdf | |
| SIE816DF-T1-E3 | MOSFET N-CH 60V 60A POLARPAK | SIE816DF-T1-E3.pdf | |
| CDCDLP223PW | IC CLK SYNTH FOR DLP SYS 20TSSOP | CDCDLP223PW.pdf | |
| 8N4DV85EC-0070CDI8 | VCXO IC 24.576MHz, 200MHz 6-CLCC | 8N4DV85EC-0070CDI8.pdf | |
| ADS8325IDRBT | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-SON Exposed Pad (3x3) | ADS8325IDRBT.pdf | |
| XCVU080-2FFVB2104I | IC FPGA 702 I/O 2104FCBGA | XCVU080-2FFVB2104I.pdf | |
| DG611DY | 4 Circuit IC Switch 1:1 45 Ohm 16-SOIC | DG611DY.pdf | |
| XTR300AIRGWT | IC ANLG CURR/VOLT OUT DVR 20VQFN | XTR300AIRGWT.pdf | |
| SC16C650AIA44,512 | IC UART 44PLCC | SC16C650AIA44,512.pdf | |
| TL031IDG4 | J-FET Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | TL031IDG4.pdf | |
| SN74AC86DRE4 | XOR (Exclusive OR) IC 4 Channel 14-SOIC | SN74AC86DRE4.pdf | |
| INA168NA/3K | Current Monitor Regulator High-Side SOT-23-5 | INA168NA/3K.pdf |