| Manufacturer Part Number: | NJM78L06A |
|---|---|
| Manufacturer: | NJR Corporation/NJRC |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 6V 100mA TO-92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NJM78L06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NJM78L06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NJR Corporation/NJRC | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 6V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 30V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NJM78L06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NJM78L06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NJR Corporation/NJRC all series components. The condition of NJM78L06A is new and unused, you can buy NJM78L06A NJR Corporation/NJRC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NJM78L06A.
| 1N5729D | Zener Diode 5.1V 500mW ±1% Through Hole DO-35 | 1N5729D.pdf | |
| BC546BTAR | TRANS NPN 65V 0.1A TO-92 | BC546BTAR.pdf | |
| STD95N04 | MOSFET N-CH 40V 80A DPAK | STD95N04.pdf | |
| EPM7064LC44-12 | IC CPLD 64MC 12NS 44PLCC | EPM7064LC44-12.pdf | |
| XC4VFX100-10FFG1152I | IC FPGA 576 I/O 1152FCBGA | XC4VFX100-10FFG1152I.pdf | |
| EPF10K30EFC484-3 | IC FPGA 220 I/O 484FBGA | EPF10K30EFC484-3.pdf | |
| LPC2365FBD100,551 | ARM7® LPC2300 Microcontroller IC 16/32-Bit 72MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LPC2365FBD100,551.pdf | |
| MPC8360EVVAHFH | PowerPC e300 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 500MHz 740-TBGA (37.5x37.5) | MPC8360EVVAHFH.pdf | |
| P1017NSE5BFB | PowerPC e500v2 Microprocessor IC QorIQ P1 1 Core, 32-Bit 400MHz 457-TEPBGA-1 (19x19) | P1017NSE5BFB.pdf | |
| TLK105LRHBT | 1/1 Transceiver Half MII, RMII 32-VQFN (5x5) | TLK105LRHBT.pdf | |
| THS4061CD | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | THS4061CD.pdf | |
| SN74LV245ATDBR | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SSOP | SN74LV245ATDBR.pdf | |
| SY10H606JC-TR | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 6 Channel 28-PLCC (11.5x11.5) | SY10H606JC-TR.pdf | |
| VIPER50-22-E | Converter Offline Flyback Topology Up to 200kHz 5-PENTAWATT | VIPER50-22-E.pdf | |
| UCS1001-3-BP | USB Dedicated Charging Port (DCP), Power Switch PMIC 20-QFN (4x4) | UCS1001-3-BP.pdf |