| Manufacturer Part Number: | NJM78L06L2A |
|---|---|
| Manufacturer: | NJR Corporation/NJRC |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 6V 100mA TO-92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NJM78L06L2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NJM78L06L2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NJR Corporation/NJRC | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 6V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 30V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NJM78L06L2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NJM78L06L2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NJR Corporation/NJRC all series components. The condition of NJM78L06L2A is new and unused, you can buy NJM78L06L2A NJR Corporation/NJRC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NJM78L06L2A.
| SBAS40-04LT1G | Diode Array 1 Pair Series Connection Schottky 40V 120mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | SBAS40-04LT1G.pdf | |
| Q8016LH4TP | TRIAC ALTERNISTOR 800V 16A TO220 | Q8016LH4TP.pdf | |
| 8N4Q001LG-0050CDI | Clock Oscillator IC 622.08MHz, 155.52MHz, 644.5313MHz, 669.3266MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-0050CDI.pdf | |
| LTC2323HUFD-16#TRPBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 SAR 28-QFN (4x5) | LTC2323HUFD-16#TRPBF.pdf | |
| CD4053BCMX | 3 Circuit IC Switch 2:1 240 Ohm 16-SOIC | CD4053BCMX.pdf | |
| 664GI-01LF | IC CLK SOURCE DGTL VIDEO 16TSSOP | 664GI-01LF.pdf | |
| MC74AC273DWR2G | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | MC74AC273DWR2G.pdf | |
| 70V3589S133DR | IC SRAM 2MBIT 133MHZ 208QFP | 70V3589S133DR.pdf | |
| IR2103S | IC DRIVER HALF BRIDGE 600V 8SOIC | IR2103S.pdf | |
| L293NE | Bipolar Motor Driver Bipolar Parallel 16-PDIP | L293NE.pdf | |
| MIC94072YC6-TR | IC POWER SWITCH HI SIDE SC70-6 | MIC94072YC6-TR.pdf | |
| X5163S8T2 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SOIC | X5163S8T2.pdf | |
| LM285BXZ-1.2/NOPB | Shunt Voltage Reference IC ±1% 20mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | LM285BXZ-1.2/NOPB.pdf | |
| S-8365ABABA-I6T1U2 | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC SNT-6A | S-8365ABABA-I6T1U2.pdf | |
| LT1976HFE#PBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.25V 1 Output 1.5A (Switch) 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LT1976HFE#PBF.pdf |